Řeřichu, bylinku pro zdraví celého těla vypěstujete na okenním parapetu

Hledáte bylinku, která by osvěžila okenní parapet a zároveň prospěla v rámci vašeho zdraví? Dál hledat nemusíte – řeřicha je jasná volba. Řeřichu si zamilujete hned ze tří důvodů – pěstování řeřichy je nenáročné, její chuť je skvělá, a navíc je plná látek prospěšných vašemu zdraví.

Řeřicha má dlouhou a bohatou historii a v léčitelství se používala doslova od pradávna. Řeřicha, kterou můžete znát jak pod názvem řeřicha setá, tak pod názvem řeřicha zahradní, původem pochází z Mezopotámie, tedy z území dnešního Iráku. V první nemocnici hippokratů zřízené na ostrově Kos kolem roku 400 před Kristem byla řeřicha hojně pěstována a byla používána k léčbě hematologických poruch. Starověcí egyptští lékaři ji zase předepisovali jako lék na horečku nebo proti nervovým potížím.

Zásobárna vitamínů

Tato bylinka ale rozhodně nepatří do minulosti. Dnes víme, že řeřicha je skvělým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny A, C, E, K a minerálů vápníku, draslíku, manganu, zinku, hořčíku a železa, jakož i mnoha fytochemikálií, vlákniny a je považována za nízkokalorickou super potravinu. Hodí se do salátů, jako příloha k masu, nebo z ní můžete připravit i chutné smoothie. Na přípravu salátů stačí listy omýt, pokapat trochou citronové šťávy, přidat sůl, olej a třeba nakrájenou cibulku a je hotovo. Konzumací této zelené rostlinky předejte únavě i nemocem. Navíc tím povzbudíte svůj metabolismus, zlepší se vám trávení a pročistí dýchací cesty. Řeřicha rovněž podporuje krvetvorbu a pomáhá předcházet infekcím, zánětům a dalším problémům s močovými cestami. Povzbuzuje také imunitu a někteří dokonce věří, že dokáže organismus ochránit před rakovinou.

Jak si ji vypěstovat doma?

Řeřicha setá je poměrně nenáročná rostlinka a většinou nebývá problém si ji doma vypěstovat, půjde vám to například i na balkoně či v truhlíku za oknem. Prvním krokem je samozřejmě obstarat si semínka řeřichy. Dají se sehnat nejlépe ve specializovaných zahradnictvích či květinářstvích nebo také ve větších hobby obchodnicích domech. V poslední době je také stále častěji najdete i v obchodech se zdravou výživou. Dále budete potřebovat nízký květináč a vatu. Pokud nemáte hned v dispozici květináč, postačí jakýkoliv vyšší tácek či miska. Na dno květináče rozprostřete vatu a navlhčete ji vodou. Dávejte ovšem pozor na to, aby vata ve vodě neplavala. Takto si vytvoříte ideální místo pro klíčení semínek. Semínka řeřichy tedy posypte po povrchu vaty a asi na 3 až 4 dny je uložte na tmavší místo. Po pár dnech se semínka zakoření a začnou velmi rychle klíčit. Vatu udržujte stále vlhkou, ale ne příliš – mohla by začít hnít. Až bude rostlina sytě zelená, můžete se dát do sklízení řeřichy. Nesklízejte dříve, řeřicha si během celé doby růstu zvěstuje zásobu vitamínů, které vám pak může nabídnout.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]