Otužování zlepší vaše zdraví a přinese vám spoustu benefitů. Jak začít?

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv otužování rozhodně není nic nového, svou popularitu si získává až v posledních letech. V dnešní době najdeme celá hnutí, můžeme si přečíst mnoho knih a máme k dispozici řadu vědecky podložených informací. Proč byste se měli začít otužovat a jak na to?

Zlepšení v každém ohledu

Otužování znamená pravidelné vystavování těla studené vodě. Jako naprostí začátečníci byste však měli začít zlehka. Určitě neskákejte ihned bez jakékoliv přípravy do ledové řeky.

V tomto ohledu se vám osvědčí buď kompaktní venkovní sprcha, malé ochlazovací bazény, nebo ochlazovací kádě. Velkou výhodou těchto variant je fakt, že si je můžete postavit ihned ke své domácí sauně. Díky tomu poctivě prostřídáte teplé/chladné prostředí a dáte svému organismu pořádný impuls.

Pravidelné ochlazování organismu vám přinese tyto benefity:

  • uvolnění svalového napětí a rychlejší regenerace po fyzické zátěži,
  • vyplavení endorfinů do těla a zlepšení nálady i psychické pohody,
  • posílení obranyschopnosti (hlavně schopnost odolávat nachlazení v chladnějších částech roku),
  • preventivní účinky proti cukrovce,
  • preventivní účinky proti některým formám rakoviny,
  • podpora hubnutí.

V čem se otužovat?

Jak jsme už řekli, otužování je ideální doplněk k saunování. To však neznamená, že ho neoceníte i jako samotnou činnost. Ať tak, či onak – zdaleka nejlepší pocit budete mít z otužování ve specializovaném vybavení. To vám totiž přinese řadu šikovných funkcí.

Dobrým příkladem jsou sprchy, bazénky a kádě ze stránek oblíbeného e-shopu Anders & Kafka. Stačí si rozkliknout výše vložené odkazy. Ihned si budete moci prohlédnout speciální vybavení přímo na otužování organismu.

Nezapomeňte si rozkliknout několik odlišných variant – každá z nich vás potěší trochu jinými službami.