Unavené ledviny mohou v těle napáchat velké škody. S jejich očistou pomohou vhodně zvolené potraviny

Fotografie: Depositphotos

Lidské tělo pracuje jako chemická továrna a produkuje toxický odpad. O ten se starají ledviny, které filtrují krev a odpadní látky. Aby ledviny dobře fungovaly, potřebují očistu.

O ledviny je třeba se starat stejně dobře jako o srdce, střeva nebo mozek. Není radno na ně zapomínat, protože nefunkční ledviny způsobují řadu zdravotních problémů. Proto je vhodné ledviny nezatěžovat konzumací alkoholu, kouřením či příliš slanými jídly. Škodí jim ale i vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina krevního cukru či cholesterolu, s nimiž je obvykle spojená nadváha nebo obezita, říká lékařka Dominique Fontaine.

Fotografie: Unsplash

Jakou funkci mají ledviny

Primární funkcí ledvin je tvorba moči a odvod metabolitů a toxických látek. Regulují objem vody v těle a krevní tlak. Mají také endokrinní funkci. Ledviny jsou důležité pro udržení stálosti vnitřního prostředí a acidobazické rovnováhy. Je tedy zřejmé, že se bez nich lidský organismus neobejde. I proto je třeba jim věnovat péči, třeba v podobě očistné kúry.

Které potraviny pomáhají čistit ledviny

  • Na prvním místě je nutné uvést vodu. Ta má na ledviny přímo blahodárné účinky. Proto je třeba dodržovat pitný režim, s jehož pomocí dochází k odchodu odpadních látek z těla pryč. Minimální objem vody, který by se měl denně vypít, je asi 1,5 až 2 litry vody. Pokud ale člověk sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí, kde se hodně potí, musí vypít vody podstatně více.
  • Stejnou účinnost má třeba i vodní meloun, jenž je z většiny vodou tvořen, takže pomáhá zvýšit množství moči a urychlit detoxikační proces těla.
  • Pokud chcete zamezit tvorbě ledvinových kamenů, je dobré pít každé ráno teplou vodu s přídavkem citronové šťávy. Kyselinu močovou pomáhají z ledvin odstraňovat bobule. Funkci ledvin zlepšuje konzumace jablek, která jsou bohatá na vlákninu a antioxidanty. Podobně jsou na tom kurkuma a zázvor nebo dýňová semínka.
  • Močení stimulují pampeliškové listy, jež také uklidňují podráždění močového systému a posilují ledviny. Kopřiva je výborná na léčbu močových infekcí, protože má diuretický účinek. Petržel pak z těla vyplavuje toxiny a zabraňuje vzniku infekcí močových cest a ledvin.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]