Jaký vliv mají mléčné výrobky na zdraví? Jsou pro nás dobré či špatné…

Mléčné výrobky jsou v dnešní době velice kontroverzní téma. Jsou vyhlašovány jako základní potravina pro zdraví kostí a jiní odborníci s tím nesouhlasí a domnívají se, že mléčné výrobky jsou škodlivé a je třeba se jim vyhnout.

Ale takto nejde brát veškeré mléčné výrobky, jsou mezi nimi rozdíly. Záleží již na přístupu chování krav a na tom, jak byly mléčné výrobky zpracovány.
Stejně jako u většiny věcí v oblasti zdravé výživy, konečné účinky na zdraví závisí na jednotlivci.

Je přirozené jíst mléčné výrobky?

Jedním obyčejným argumentem proti mléčným výrobkům je to, že je jejich konzumace „nepřirozená“.
To dává určitý smysl… Lidé jsou jediný druh, který konzumuje mléko v dospělosti a určitě jediný druh, který konzumuje mléko od jiného savce.
Biologickým účelem kravského mléka je krmit rychle rostoucí mládě. Lidé nejsou ale telata a dospělí obvykle nepotřebují růst.
Před zemědělskou revolucí lidé jen pili mateřské mléko jako kojenci. Neměli konzumovat mléčné výrobky v dospělosti. To je jeden z důvodů proč jsou mléčné výrobky vyloučeny z paleo diety.

Proto z evolučního hlediska nedává smysl, že je mléko „potřebné“ pro optimální zdraví.

Asi tři čtvrtiny světa jsou netolerantní vůči laktóze

Hlavním sacharidem v mléčných výrobcích je laktóza, „mléčný cukr“, který je vyroben ze dvou jednoduchých cukrů glukózy a galaktózy.

Když jsme děti, naše tělo produkuje trávicí enzym nazývaný laktáza, který rozkládá laktózu z mateřského mléka. Ale mnoho dospělých lidí ztratilo schopnost tohoto štěpení.
Ve skutečnosti asi 75% světové populace nedokáže v dospělosti rozložit laktózu. Což je fenomén nazývaný intolerancí laktózy.
Dle průzkumu, je největší laktózová intolerance v Africe, Asii a Jižní Americe. Nejmenší v Evropě, Severní Americe a Austrálii.
Lidé, kteří trpí na laktózovou intoleranci, mají zažívací problémy například: nevolnost, zvracení, průjem apod.

Mějte však na paměti, že osoby nesnášející laktózu mohou někdy konzumovat fermentované mléčné výrobky (jako je jogurt) nebo mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je máslo. Někteří lidé mohou být také alergičtí na jiné složky mléka, jako jsou bílkoviny. To je poměrně časté u dětí, ale u dospělých je to velmi vzácné.

Mléčné výrobky jsou výživné

Mléko obsahuje všechny bílkoviny, mastné kyseliny a mikroživiny potřebné pro rostoucí mládě. Vzhledem k tomu, že lidské svaly, buňky a orgány jsou podobné ke stavbě těla telete. Dává proto smysl, proč jsou mléčné produkty dobrým zdrojem živin pro člověka.

Jedna sklenice mléka obsahuje tyto složky: vitamin B12 (pro červené krvinky), vápník (pro silné kosti a zuby), karbohydráty (pro dostatek energie), magnesium (pro činnost svalů), fosfor (pro uvolnění energie), draslík (pro správnou funkci svalů), proteiny (pro růst a obnovu), vitamín B2 (pro zdravou pleť) a zinek (pro imunitu).

Pamatujte si, že tyto zdravé tuky a vitamíny rozpustné v tucích nejsou přítomny v mléčných výrobcích s nízkým obsahem tuku nebo v mléčných produktech, které jsou často naloženy cukrem, aby se vyloučila nedostatečná chuť způsobená odstraněním tuku.

Mléko je super potravina pro vaše kosti

Vápník je hlavní minerální složka v kostech a mléko je nejlepší zdroj vápníku, ve stravě. Proto je logické, že se zdá, že mléčné výrobky mají velký přínos pro zdraví kostí. Ve velkých zdravotnicích organizacích doporučují, aby lidé konzumovali 2-3 dávky mléka za den, kvůli získání vápníku do kostí.

Mnoho odborníků si však myslí, že to není dobrý nápad. V zemích, kde je konzumace mléka nižší, je zaznamenán menší vznik osteoporózy – ve srovnání například s USA, kde je konzumace mléčných produktů vysoká.

To samozřejmě neznamená, že mléčné výrobky způsobují osteoporózu. Mezi těmito zeměmi existuje mnoho dalších rozdílů.

Ve skutečnosti jsou mléčné produkty jednou z věcí, které jsou ve světě zdravého stravování to správné. Velká většina důkazů ukazuje, že mléčné výrobky zlepšují hustotu kostí, snižují osteoporózu a snižují riziko zlomenin u starších osob. Také nezapomeňte, že mléčné výrobky obsahují více než jen vápník. Poskytuje také mnoho dalších živin, které jsou velmi prospěšné pro zdraví kostí, včetně bílkovin, fosforu a (v případě plnotučných mléčných produktů) vitamín K2.

Plnotučné mléčné výrobky mají některé výhody pro metabolické zdraví

Navzdory vysoké spotřebě kalorií je spotřeba plnotučných výrobků spojena s nižším rizikem obezity a diabetu 2. typu.
Pozorovací studie od vědců z Harvardu se zabývala množstvím kyseliny trans-palmitoleové (mléčného tuku), která se pohybovala v krevním řečišti.
V této studii měli lidé, kteří konzumovali nejvíce plnotučné mléko, méně břišního tuku, méně zánětů, nižší triglyceridy, lepší citlivost na inzulín a 62% nižší riziko diabetu 2. typu.

Konzumace mléčných výrobků, může chránit před onemocněním srdce (záleží na typu onemocnění)

Konvenční moudrost diktuje, že mléčné výrobky by měly zvyšovat riziko srdečních onemocnění, protože mají vysoký obsah nasycených tuků. Mýtus nasycených tuků se však v posledních letech odhalil.

Ve skutečnosti neexistuje žádná souvislost mezi nasyceným tukem a srdečním onemocněním, alespoň ne pro většinu lidí.

Záleží samozřejmě, jak jsou krávy chovány a čím jsou krmeny. Dle provedených studií, krávy krmené trávou, produkují výrobky s nižším rizikem na srdeční onemocnění a mrtvice (pokud jsou výrobky plnotučné). Pravděpodobně to souvisí i s množstvím vitamínu K2, který je v mléčných produktech obsažen více, jestliže jsou krávy krmené trávou.

Nejlepší typy mléčných výrobků

Nejlepší mléčné výrobky jsou plnotučné. Zejména od krav, které jsou krmené trávou nebo jsou na pastvinách. Mají mnohem lepší výživový profil, včetně většího obsahu užitečných mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích, zejména vitaminu K2.

Fermentované mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, jsou ještě lepší. Obsahují probiotické bakterie, které mohou mít mnoho zdravotních přínosů.

Jakou zprávu si z toho odnést domů

Pokud jde o mléčné výrobky, neexistují žádné odpovědi, které by všeobecně platily pro každou osobu. Účinky na zdraví se mezi jednotlivci značně liší.
Někteří lidé snáší mléčné výrobky v pohodě, jiní mají záhadné symptomy po konzumaci mléčných výrobků.
Pokud snášíte mléčné výrobky a užíváte si je, pak je jezte. Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o výhodách, ale zároveň o důvodech, proč by se lidé měli produktů vyvarovat.

Nízkotučné mléčné výrobky, které jsou často plné cukru, se zdají být špatnou volbou. Hlavní metabolické přínosy mléčných výrobků jsou způsobeny mastnými složkami.
Každopádně dětem a dospívajícím bychom neměli odpírat mléčné výrobky, neboť pro jejich správný vývoj jsou velice důležité a prospěšné.

Obrázky: pixabay.com