Při léčbě dny také vsaďte na domácí prostředky. Hladinu kyseliny močové tak budete mít pod kontrolou

Fotogorafie: Depositphotos

Kyselina močová je v těle důležitá jako antioxidant, který chrání před negativním vlivem kyslíkových radikálů. Je ale důležité, aby v těle byla v optimálním množství. Je-li jí více, začíná škodit.

V lidském organismu se nachází okolo 1 g kyseliny močové, ta pochází ze tří zdrojů – z nukleotidů potravy, z rozpadu tkáňových nukleoproteinů a z vlastní biosyntézy. Kyselina močová je odpadním metabolitem purinů. Na jejím vylučování se podílejí z největší části ledviny, o zbytek se postará gastrointestinální trakt, říká lékařka Stacy Sampson.

V čem je kyselina močové v těle škodlivá

Kyselina močová se ve vodě špatně rozpouští a v moči představuje rizikový faktor pro močové cesty a ledviny. Pokud dojde k poruše metabolismu purinů, vede to k hromadění kyseliny močové v podobě krystalků a následně k zánětlivým a degenerativním změnám kloubů. Nejčastěji nemocí zvanou dna trpí muži ve věku 40 až 50 let, ženy jí onemocnění většinou po menopauze v důsledku poklesu tvorby estrogenů.

Na dnu si člověk zakládá nezdravou stravou celý život

Když jídelníček obsahuje přemíru vnitřností, luštěnin, kakaa, sóji, šprot, sardinek, kuřecího masa, které obsahují vysoké množství purinů, může to vést k propuknutí dny. Nemoc nepropukne okamžitě. Je-li kyselina močová nedostatečně vylučována ledvinami, usazuje se v těle ve formě dnových uzlin, a to na menších kloubech a kostech v nohách.

A pak najednou z plného zdraví udeří, většinou po námaze nebo dietní chybě. Postižený kloub zduří, je oteklý, silně bolestivý, kůže nad ním je zarudlá a teplá. Akutní záchvat dny provází typické příznaky zánětu – horečka, zvýšené CRP.

Jak léčit dnu v domácích podmínkách

  • Domácí léčba dny je možná jen zcela na počátku onemocnění. Zde si pacient vystačí s nasazením diety, během níž se usazeniny kyseliny močové roznesou krví a vyloučí. Malé kosti a klouby brzy přestanou bolet. Dietu je pak třeba držet už celoživotně.
  • Velmi dobrým pomocníkem při záchvatu dny je nápoj připravený z rozmixovaného ananasu a třešní, do které se přidá kurkuma, zázvor a voda. Užívá se po lžících každý den.
Fotografie: Pixabay
  • Výborné diuretické účinky má artyčok. Zároveň se jedná o bylinu plnou minerálů a antioxidantů. Vařit by se měl maximálně 20 až 45 minut v hlubokém hrnci bez přikrytí pokličkou.
  • Skvělým spojencem při boji se dnou je cibule. Při dlouhodobém užívání snižuje hladinu kyseliny močové v organismu. Lze si z ní připravit nápoj, a to uvařením dvou překrojených středně velkých cibulí v 1,5 litru vody. Do hotového odvaru se přidává šťáva z poloviny citronu. Užívá se po celý den.
  • Tak jako artyčok má diuretické vlastnosti také dýně. I ona podporuje vylučování kyseliny močové. Anebo celer, který pomáhá normalizovat přirozené pH v těle.
  • K tvorbě alkalického prostředí napomáhá mrkev, čistí tělo od purinů a krystalů kyseliny močové. Vhodné je pít čerstvou mrkvovou šťávu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]