Křen svou štiplavou silou vypálí bakterie z těla ven. Je šikovným spojencem i při nachlazení

Fotografie: Off-shell / Public domain

Křen je velice oblíbenou surovinou díky své specifické štiplavé vůni a chuti. Obohatí mnoho pokrmů o výraznou chuť, ale i vaše tělo o několik zdravotních výhod.

Křen je kořenová zelenina známá pro svou štiplavou chuť a vůni. Používá se po celém světě po tisíce let, typicky jako koření, ale také pro léčebné účely. Tento kořen obsahuje sloučeniny, jež mohou poskytnout zdravotní výhody, včetně antibakteriálních a protirakovinných účinků, říká doktorka Lizzie Streit.

Zdravotní výhody křenu

I v malém množství křen poskytuje několik potenciálních zdravotních výhod. Tato kořenová zelenina může chránit před rakovinou tím, že brání růstu rakovinných buněk a podporuje jejich smrt. Některé sloučeniny křenu, jako je sinigrin, mohou také působit jako antioxidanty a bojovat proti poškození buněk způsobenému volnými radikály.

Má antibakteriální vlastnosti. Olej uvolňovaný při řezání kořene křenu může mít silné antibakteriální vlastnosti, a tak bojovat s celou řadou nebezpečných bakterií, včetně E. coli, H. pylori a Salmonelly. Může zlepšit zdraví dýchacích cest. Je známo, že konzumace křenu způsobuje pálení v dutinách, nosu a krku. Z toho důvodu se často používá k úlevě od nachlazení a dýchacích potíží.

Jak křen užívat?

Křen se většinou používá jako koření. Obvykle se konzumuje naložený, vyrábí se z nastrouhaného kořene spolu s octem, cukrem a solí. Křenová omáčka, další jeho oblíbené zpracování, přidává do směsi zakysanou smetanu nebo majonézu. Křen se obvykle podává v malém množství k masu nebo rybám.

Listy křenu nepatří do koše. Mají schopnost tlumit bolest a odvádět přebytečnou sůl z těla

Fotografie: Kagor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Chcete-li si vyrobit vlastní nakládaný křen, nastrouhejte kořen ručně nebo v kuchyňském robotu a poté ho uložte do octa. Kořen si můžete koupit v jakémkoli obchodě s potravinami. Křen se také prodává ve formě doplňku stravy a čaje. Vzhledem k tomu, že v těchto formách není stanoven bezpečný limit, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili správné dávkování.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]