Lázeň ze 2 surovin jako účinné kladivo na vbočené palce. Zažité postupy je možné s klidem zapomenout

Fotografie: Depositphotos

Halux je degenerativní onemocnění, jehož výsledkem je deformita nohy s laterální deviací palce. Postihuje převážně ženy a může mít genetický základ.

K zánětu kloubů palce nohy dochází, když tkáň na bázi palce otéká a vytváří na boku nohy velký hrbol. Hallux valgus není jenom estetickým problémem, ale může způsobovat také silné bolesti, ztěžovat chůzi a nakonec vést k artritidě. Většinu haluxů lze naštěstí léčit nechirurgickými domácími prostředky, říká lékař William Morrison.

Co jsou haluxy?

Halux je jedním z nejčastějších a nejbolestivějších onemocnění nohou. Vzniká, když palec směřuje k druhému prstu, což způsobuje hrbol nebo výstupek na vnitřní hraně palce a první metatarzální kosti. Mezi příznaky patří zarudnutí v postižené oblasti, burzitida, tvorba puchýřů a/nebo mozolů na haluxu a poškození nervů, které může zahrnovat necitlivost a/nebo ostrou bolest. Pokud se neléčí, může se bolest rozšířit i do okolních kloubů. Odborníci se domnívají, že postihuje mnohem častěji ženy.

Co je způsobuje

Ačkoli pravděpodobnost vzniku haluxů může zvyšovat mnoho faktorů, včetně artritidy, nerovnoměrné délky končetin a genetiky, předpokládá se, že hlavním viníkem může být obuv. Módní dámské boty (a některé pánské boty) mají obvykle zúžené špičky, které tak tlačí palce dovnitř a deformují je.

Ke vzniku haluxů mohou přispívat i zvýšené podpatky a podpěry klenby nohy, které jsou oblíbené i u běžné obuvi. Dlouholeté nošení těchto typů obuvi může vést k deformaci nohy, kdy prst na noze zůstává doslova ohnutý a roste směrem k druhému prstu. V takovém případě se místo, kde se halux objevuje, dále vysouvá.

Fotografie: Freepik

V kulturách lidí, kteří běžně chodí bosí, jsou prsty na nohou obvykle nejširší částí chodidla a halux je velmi vzácný. V naší západní kultuře je však nejširším místem obvykle palec u nohy a halux v tomto místě je poměrně častý.

Jednoduchý způsob léčby

Při haluxech se doporučují pravidelné masáže a cvičení plosek nohou. Zlepšují prokrvení chodidel a dávají prsty do správné polohy. Pro zmírnění bolesti nohou zahřejte 3 litry vody, mírně ji ochlaďte, přidejte 5 lžic mořské soli a namáčejte nohy po dobu 15 minut. Tato metoda zmírňuje únavu a uvolňuje svaly. Levandulový olej je široce používán pro zdraví, zejména v péči o pleť. Naneste pár kapek tohoto oleje na nohy a nechte dobře vstřebat.

Zdroj: Healthline