Jak vyzrát na práci u počítače a nezničit své zdraví?

bolest ischias
Fotografie: Freepik

Sedět osm hodin v kuse ve stejné poloze u počítače není rozhodně nic zdravého. Sedavé zaměstnání dává zabrat zejména páteři, ale i celému pohybovému aparátu. Neblahý vliv má i na psychické zdraví, ale o tom již více v následujících řádcích. 

Správné sezení

Správný posed u počítače je základ. Jak má vypadat? Zapamatovat bychom si měli hlavně to, že všechny velké klouby musejí být v pravém úhlu; jedná se o lokty, kyčle, kolena i kotníky. Dále by se měla chodidla dotýkat země nebo jiné podložky. Zrak upíráme na monitor přímo před sebe, ve výšce očí, nikoliv pod jejich úrovní. Z tohoto důvodu jsou notebooky k delší práci poměrně nevhodné. Pod monitorem by měl být podstavec.

Vzhledem k různým proporcím lidského těla, bavíme se zejména o výšce, je nastavení správného posedu těžké. Pomůže nám s tím volba správného a kvalitního nábytku. Kancelářská židle by měla být výškově nastavitelná. Skvělou volbou je i výškově nastavitelný stůl, který si upravíme tak, abychom dosáhli chodidly na zem a jeho výška korespondovala s nastavením židle. Pracovní desku takového stolu lze naklápět, čímž docílíme nejen vyššího postavení monitoru, ale ulevíme i zápěstím, která jsou často při psaní na klávesnici v nepřirozené poloze a může docházet ke vzniku syndromu karpálního tunelu.

Myslete na svůj zrak

Důležité jsou i oči, které neustálým sledováním monitoru trpí. V první řadě si nastavte správný jas a barvy monitoru tak, aby vám byl pohled na obrazovku co nejvíce příjemný. Očím poskytněte pravidelný odpočinek. Přibližně každých 20 minut bychom měli “vystřídat pohled” – místo zaměření zraku do blízka jej nyní soustřeďte do dálky. K tomu postačí několikaminutový pohled z okna. V případě nepříznivých světelných podmínek si posviťte spíše stolní lampou než stropním osvětlením. 

Terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem má mnoho benefitů. Jste-li většinu dne zavření ve vnitřních prostorách, pravděpodobně se vám dostatečného přísunu slunečních paprsků, které červené světlo produkují, nedostává. To můžete změnit několika minutami s infračerveným panelem. Dopřejte si terapii každé ráno, po návratu z práce nebo, je-li to možné, klidně při malé pauze v zaměstnání. Červené světlo vám dodá energii, pomáhá zlepšit výkon i správně nastavit biorytmus. Díky tomu se budete cítit odpočatí a připraveni na produktivní den. 

Protáhněte se

Jistě znáte ten pocit, kdy se po pěti hodinách zvednete ze židle a celé tělo je ztuhlé, bolí vás záda, klouby i svaly. Zůstávat takto dlouhou dobu v jedné pozici není vhodné a pro zachování zdraví pohybového aparátu je potřeba se každou hodinu protáhnout. Někomu bohatě postačí krátká procházka pro vytištěné dokumenty k tiskárně, na toaletu nebo pro svačinu. 

Jiný potřebuje intenzivnější protažení – ideálními cviky v kanceláři jsou ty, které jsou nenápadné a klidně je lze dělat i v sedě. Pravidelně si krouživými pohyby do obou stran procvičte krční páteř, obě zápěstí i kotníky. Můžete také vypnout obě ruce vzhůru nad hlavu, jako byste se chtěli dotknout stropu. Tento cvik pomáhá s narovnáním ztuhlých obratlů. Máte-li možnost, vystřídejte občas kancelářskou židli za gymnastický míč.