Jak se stravovat v teplém počasí

obrázek:juliadiets.com

Slunce svítí a rtuť stoupá, a tak je čas změnit naše stravovací a pitné zvyky, abychom se v tomto teplém počasí cítili aspoň trošku lépe a schladili se pomocí jídla.

V období teplého počasí obvykle ztrácíme chuť k jídlu, hůře spíme a jsme celkově „zvadlí“. V těchto dnech nám může pomoci správně zvolené jídlo a pití.

Jak tedy na to?

Kolik vypít vody?

Za normálního počasí bychom měli vypít 6-8 sklenic vody. Nelze ale přesně určit přesné množství pro všechny – každý člověk má jiné specifické potřeby v závislosti na věku, velikosti, pohlaví a možné fyzické aktivitě. Stejně tak jako faktory prostředí včetně teploty a vlhkosti, které zrychlují ztrátu vody z těla.

Jak se přizpůsobit horkému počasí?

Měli bychom zvážit příjem vody během veder. Vyšší teploty a vlhkost zvyšují rychlost odpařování vody z pokožky, což znamená, že se více potíme. Proto potřebujeme častěji doplňovat tekutiny. O kolik více záleží na vaší osobní situaci, obecně by to mělo být o 1-2l více, než běžně pijeme.

Je možné vypít příliš mnoho vody v teplém počasí?

Ano je to možné, ale je to poměrně neobvyklé. Stává se to, pokud vypijete příliš vody v krátkém čase. Je důležité si pitný režim rozložit do celého dne.

Co jíst v teplých dnech? Které potraviny pomáhají s hydratací?

Potraviny představují přibližně 20-30% našeho příjmu tekutin, některé obsahují více vody než jiné. Některé druhy ovoce a zeleniny se v tomto počasí obzvlášť hodí jako například: jahody, okurka, meloun, řapíkatý celer, hlávkový salát, cuketa apod.
Recepty s vysokým obsahem tekutiny mohou též pomáhat při hydrataci. Proto je dobré konzumovat: polévky, dušená masa, kaše apod.

Může nám jídlo a pití pomoci s ochlazením?

Zmrzliny a studené nápoje s ledem mohou vypadat jako dobrá a rychlá volba, když se chceme ochladit. Ve skutečnosti mohou nadělat více škody než užitku. Studená jídla a nápoje vám pomohou poskytnout počáteční chladící efekt, ale jsou krátkodobé. Je to proto, že konzumace těchto jídel a nápojů vede ke zvýšení teploty vašeho organismu, protože tělo kompenzuje teplotu zvýšením, aby se zahřálo. Takže nakonec váš organismus bude ještě teplejší než před konzumací chlazených pokrmů či nápojů.
Pít něco teplého za slunečného dne se může zdát jako nevhodná věc, ale teplé nápoje nám doopravdy mohou pomoci s regulací teploty těla. Potraviny, které nám pomohou k zahřátí těla, jsou různá koření, chilli apod. Zvyšují tělesnou teplotu a urychlí metabolismus, díky tomu se tělo začne potit, takže přirozeně se začne organismus ochlazovat.

Existují potraviny, kterým bychom se měli vyhnout?

Ano, a to ty, u kterých potřebuje tělo více úsilí k jeho trávení. Jsou to tedy potraviny s vysokým obsahem bílkovin, cukru a vlákniny, neboť u nich se organismus musí více namáhat, takže se více zahřeje. Jedním ze způsobů, jak zmírnit tuto skutečnost, je použitím marinád bohatých na citrusy. Taková marináda rozloží strukturu bílkovin, aby byla lépe stravitelná.

Co s naším trávením a chutí k jídlu, když je horko?

Máte pocit, že jablek v létě sníte méně než na podzim? Nejste v tom sami. V létě mají být naše chutě k jídlu nižší, zvláště když je horko. Jedním z důvodů je to, že se tělo snaží regulovat teplotu těla tím, že omezuje funkce u kterých se generuje teplo – jako je trávení jídla. Aby se snížení chuti nedostalo mimo naši kontrolu, můžeme si pomoci tím, že si zajistíme jídlo se správnými živinami.