Hubněte zdravým způsobem. Břišní tuk vám bude mizet doslova před očima

Fotografie: Depositphotos

Když obvod pasu v centimetrech přesáhne určitě číslo, výrazně stoupá riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění a cukrovky. U mužů je to 102 centimetrů a u žen 88 centimetrů, říká lékařka Kathryn Watson.

Mnozí lidé se domnívají, že jediným správným ukazatelem kvality hubnutí je váha. Existuje však minimálně ještě jeden důležitější, a to obvod pasu. Dvě ženy totiž mohou vážit stejně, ale ta, která má nadbytečný tuk uložený na zadečku a stehnech, je na tom zdravotně lépe, než jiná, která má velké břicho a poměrně hubené končetiny. Málokdo také ví, že obvod pasu zpravidla narůstá, kromě jiných příčin, i z důvodu držení podvýživových diet a následného jo-jo efektu.

S čím nejlépe začít

Záleží na tom, kde začínáte a jak jste na tom zdravotně. Pokud jste člověk, který netrpí nadváhou a potřebuje jen vytvarovat své tělo, a tím trochu zmenšit objem pasu, lze doporučit cestu do nejbližšího fitcentra a za odborné pomoci si tělo vytvarovat, jak jen to nejlépe půjde. Doma si můžete každý den zacvičit cvik na zpevnění břišních svalů. Položte se na břicho, nohy jsou mírně rozkročené a špičkami se opírají o zem. Vzepřete se na předloktí a zvedněte tělo ze země. Upevněte tělo a vydržte 30 sekund. Tento čas můžete každý den prodlužovat.

Fotografie: Freepik

Jak (ne)jíst a proč hladovění škodí

Každý občas zhřeší, ale nemělo by to být příliš často. Aby bylo tělo v klidu a nebránilo se hubnutí, nesmí být kalorický příjem nastaven příliš nízko. Jistě, matematika funguje, ale pokud je příjem o mnoho nižší než výdej, začne tělo šetřit a i když možná dočasně nějaké kilo zmizí, nezůstane to tak dlouho. Dřív nebo později dotyčného vlastní tělo donutí se pořádně najíst a ztracená kila budou zpět ještě s nějakým bonusem navíc. A hádejte, kde se ta kila často usadí. Samozřejmě kolem pasu. To je ten známý jo-jo efekt.

Fotografie: Freepik

Někdo moudrý řekl, že ke štíhlosti je nutné se projíst. S tím nelze než souhlasit. Je ale velmi důležité vědět kolik jíst a co si k jídlu vybírat. Množství zjistíte buď na základě měření kalorické spotřeby organismu, nebo ho můžete vypozorovat časem. Co člověk může bez obav vyloučit, nebo alespoň omezit na naprosté minimum, je rafinovaný cukr, jakékoli jídlo včetně salátů z fast foodu a vysoce průmyslově zpracované a smažené potraviny. Pozor také na nadměrný příjem soli. Skrývá se i tam, kde by ji nikdo nečekal.

Jak změnit životní styl

Opět záleží na tom, kde začínáte. Někdo může zapnout hned na maximum včetně pohybu a u někoho to ze zdravotních důvodů už není zcela možné. Obecně lze říct, že to bez pohybu zkrátka nebude správně fungovat. Pokud nejste v dobré kondici, začínejte pomalu, ale buďte vytrvalí. Mějte na paměti, že i malá procházka je pohyb, a snažte se hýbat každý den. I malé krůčky v před ukážou nějaké výsledky a ty vás budou motivovat k pokračování a dosažení větších úspěchů.

Fotografe: Freepik

Stres a nedostatek kvalitního odpočinku

Zní to nepravděpodobně, ale právě stresové hormony mají velký podíl na vzniku obezity všeho druhu. Právě zvýšená míra stresu je jedním z důvodů, proč se tuk ukládá kolem pasu. Je to způsobeno tím, že tělo se snaží tukem chránit životně důležité orgány před ohrožením, kvůli kterému stres vzniká. Pokud máte ve zvyku ventilovat stres pomocí alkoholu, najděte si jiný způsob. Skvělé jsou procházky v přírodě spolu s opatrnou, ale pravidelnou konzumací nepražených a nesolených oříšků a malého kousku kvalitní čokolády.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]