Domácí léčba zimní vyrážky – chladová alergie

Zimní vyrážka je problém pokožky, který se vyskytuje v chladnějších měsících roku. Zarudnutí kůže, puchýřky, svědění – to jsou příznaky, které se zimní vyrážkou souvisí. Vzhledem k chladu a současně suchému vzduchu se může pokožka stát citlivou, což usnadňuje rozvoj zimní vyrážky. Většinou postihuje pouze jednu určitou oblast na těle. U někoho to mohou být ruce, u druhého nohy, ale objevit se může v podstatě kdekoliv.

Podle lékařů jsou na zimní vyrážku náchylnější lidé, jež trpí nějakým typem ekzému, psoriázou, dermatitidou apod. Je logické, že takto postižená kůže svědí a láká ke škrábání. Tomu byste se však měli vyhnout! Škrábání může situaci ještě více zhoršit, protože se do drobných oděrek může dostat bakterie a problém bude ještě většího rázu. Co zimní vyrážku zklidní? Přinášíme vám tipy na domácí léčbu.

Ovesné vločky

Ovesné vločky rozdrťte v hmoždíři nebo rozmixujte v mixéru a na několik minut namočte do vody a vytvořte takovou kašičku. Tu si pak namažte na postižené místo a nechte působit. Svědění by se mělo zmírnit.

Soda na pečení

Nechte šálek sody na pečení rozpustit ve vaně a dopřejte si lázeň. Soda má čistící/detoxikační schopnosti a navíc uklidňuje svědění. Nemůžete-li si zrovna dopřát koupel, smíchejte sodu s vodou, až vznikne řidší tekutá kašička a tu vatovým tamponem naneste na postižené místo. Nechte působit 15 až 20 minut, pak opláchněte vodou.

Teplý med

Med má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a je to všestranný lék, který pomůže i se zimní vyrážkou. Med nesmí být horký, pouze teplý! Naneste jej na postižené místo a nechte 15 minut působit, pak opláchnete.

Aloe vera gel

O Aloe vera je všeobecně známo, že má blahodárné účinky. Naneste gel na svědivé místo, nechte 20 minut působit a opláchněte. Místo gelu lze použít i 100 % čistá šťáva z aloe.

Bílý jogurt

Dalším skvělým prostředkem na zklidnění svědění zimní vyrážky je bílý jogurt, který jednak pokožku vyživuje, ale také uklidňuje. Jogurt nechte působit na postiženém místě 15 minut, pak jej smyjte.

Na závěr

Zimní vyrážka (chladová alergie) se objevuje po kontaktu pokožky se studeným vzduchem, ale i jídlem či nápojem. Projevit se může dále vodovou rýmou, otokem a zmiňovanou vyrážkou a zarudnutím. V některých případech se může vyházet i kopřivka po celém těle.

Obrázky: newswise.com, pixabay.com