Nepříjemnou citlivost zubů už řešily i naše babičky. Používaly způsoby, které zabírají i dnes

Fotografie: Depositphotos

Zvýšená citlivost zubů je nepříjemný problém, který může mít bolestivé dopady na vaši pohodu. Zde najdete vše, co byste o ní měli vědět.

Zvýšená citlivost zubů může být mnohdy příčinou bolesti zubů, jež přichází po konzumaci horkých, studených nebo kyselých nápojů. Jde o běžný problém, který však mohou často doprovázet také příznaky jako vtažené dásně, bolest při vdechování a zčervenání nebo otok dásní. Naštěstí však existují osvědčené triky, jež podpoří zdraví vaší dutiny ústní, a pomohou vám tak nepříjemnou citlivost odstranit. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. Více prozradila lékařka Christine Frank.

Příčiny citlivosti zubů

K citlivosti zubů dochází, když materiál uvnitř zubu (dentin) ztratí ochranný povlak skloviny nebo vnější vrstvu. Nejčastěji k tomuto problému přispívají následující problémy:

  • poškození zubní skloviny v důsledku používání tuhého zubního kartáčku,
  • konzumace velmi kyselých potravin a nápojů,
  • opotřebované výplně,
  • zlomení zubu,
  • ústup dásní,
  • noční skřípání zubů,
  • zubní ošetření,
  • bělení zubů.

Pokud se se zvýšenou citlivostí zubů potýkáte i vy, můžete učinit některé kroky, které vám ji pomohou odbourat. Níže jsme proto pro vás uvedly velmi jednoduché a nejúčinnější přírodní prostředky, které se osvědčily nejvíce.

Vložte si do úst kokosový olej

Kokosový olej disponuje celou řadou přínosů pro zdraví ústní dutiny, včetně analgetických a protizánětlivých účinků, které pomáhají snižovat bolest zubů a dásní. Léčbu provedete tak, že si jednoduše do úst vložíte jednu polévkovou lžíci tohoto přírodního léčiva, ponecháte ji působit alespoň 15–20 minut a poté olej vyplivnete. Aby byla léčba co nejefektivnější, opakujte tento postup každé ráno, dokud problém nezmizí.

Výplach slanou vodou

Sůl disponuje přirozenými antiseptickými vlastnostmi a skvěle pomáhá tlumit záněty a snižovat bolesti zubů a dásní. Metodu provede tak, že do sklenice teplé vody přidáte půl lžičky mořské nebo himalájské soli, roztok dobře promícháte a poté si jím vypláchnete ústa. Pro získání těch nejlepších výsledků provádějte tento postup dvakrát denně.

Obyčejný jogurt

Jogurt pomáhá snižovat demineralizaci zubní skloviny, díky čemuž je skvělým pomocníkem v boji proti citlivosti zubů a dalším příznakům tohoto problému. Stačí jíst každý den půl kelímku obyčejného jogurtu a výsledky se brzy dostaví.

Osvědčený česnek

Česnek patří mezi nejsilnější přírodní léčiva. Disponuje totiž silnými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnosti, které mimo jiné pomáhají při léčbě bolesti zubů, jejich přílišné citlivosti a také v boji proti ústním patogenům. Jednoduše rozdrťte jeden stroužek, smíchejte ho s trochou vody a špetkou soli a následně směs naneste přímo na postižený zub. Nechte ji působit 10–15 minut, poté zub omyjte vodou a tento postup opakujte každý den.

Fotografie: Pixabay

Aromatická cibule

Cibule disponuje stejně jako česnek antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi, které pomáhají bojovat proti patogenům v ústní dutině a také účinně zmírňují bolest a zánět v okolí zubu. Postačí vám, když budete každý den několik minut žvýkat malý kousek cibule nebo ho přiložíte přímo k postiženému zubu a dásni a necháte ho působit alespoň 10 minut.

Správné vitamíny

Pokud trpíte citlivostí zubů, měli byste dbát také na dostatečnou konzumaci vitamínů E a B, jež pomáhají bojovat proti zánětu v postižené oblasti a podporují zdraví dásní a zubů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]