Otoky nohou mohou prozrazovat vážná onemocnění v těle. Ignorovat je se nevyplácí

Fotografie: Depositphotos

Když člověk stojí celý den na nohách, má je večer jako dvě konve. Nejčastěji v okolí kotníků otečou a způsobují pocit, jako by nohy vážily tunu. Na otoky je třeba si dávat pozor.

Otok tkáně vzniká tehdy, vyskytuje-li se v mezibuněčném prostoru více tekutiny než za běžných fyziologických podmínek. Protože vázne výměna živin a vody mezi buňkami a krví, dochází ke změně situace, za které probíhá metabolismus. Z mezibuněčného prostoru se může tekutina dostat i jinam, do tělních dutin nebo plicních sklípků. O lokální otok se jedná, vyskytuje-li se jen v ohraničené oblasti. Je-li na celém těle, hovoříme o generalizovaném otoku, říká lékařka Angela M. Bell.

Kde všude se může otok objevit

Otok se může vytvořit kdekoliv na těle. Velmi často otékají dolní končetiny, například lýtka, a to po větší námaze. Toto bývá krátkodobým stavem, kdy se otok brzy ztratí. Na vině je většinou únava, dlouhé stání nebo sezení, zadržování vody v těle během menstruace nebo těhotenství. Otok se může vytvořit při alergiích, ale také při závažnějším zdravotním stavu. Tím bývá onemocnění jater, ledvin, srdeční selhání, chronická žilní nedostatečnost, porucha odtoku lymfy, hluboká žilní trombóza.

Důležité je zjistit příčinu otoku nohou

Když vám v létě otečou z únavy nohy, protože jste dlouho seděli v automobilu při cestě na dovolenou, je to možné považovat za stav, který se brzy vrátí do normálu. Horší je, pokud nohy otékají bez zjevné příčiny. To je pak na místě návštěva praktického lékaře, který doporučí další léčbu. Pacient může být pozván na specializované kardio-angiologické pracoviště, kde prověří stav jeho cév.

Fotografie: Pexels

Co pomáhá na otoky nohou?

Zejména v létě je třeba pravidelně doplňovat tekutiny včetně potřebných vitamínů a minerálů. Vhodné je věnovat pohybové aktivitě, pokud jste jinak celý den seděli nebo stáli na nohách. Podpořit cirkulaci krve lze pomocí protahování nohou. Oplatí se nosit kompresní podkolenky, které pomohou zamezit tvorbě otoků. Lze si je vzít do zaměstnání, letadla, při sportu, turistice i odpočinku.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]