Bronchitida neboli zánět průdušek dokáže velmi zkomplikovat život. Správný postup léčby urychlí uzdravení

Fotografie: Depositphotos

Bronchitida je zánět vnitřní výstelky bronchiálních trubic, které přenášejí vzduch do plic i ven z nich. Osoby s touto nemocí trápí hustý hlen, říká lékařka Elaine K. Luo.

Bronchitida často začíná obyčejnou rýmou, případně jinou infekcí dýchacích cest. Poté přechází do akutní bronchitidy. Chronická bronchitida je neustálé podráždění nebo zánět sliznice průdušek a často je důsledkem kouření. Jde o závažnější stav než u akutní bronchitidy. Ta se obvykle zlepší do několika dnů a nemá žádné trvalé následky kašle.

Opakované záchvaty bronchitidy

Pokud trpíte opakovanými záchvaty bronchitidy, můžete trpět chronickou formou bronchitidy, která vyžaduje lékařskou pomoc. Chronická forma je jedním ze stavů zahrnutých v chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Ať už jde o akutní nebo chronickou formu bronchitidy, může zahrnovat kašel, únavu, obtíže při dýchání, mírnou horečku, zimnici či nepohodlí na hrudi. Často se objevuje také hlen. Ten může být čirý, bílý, žlutošedý nebo zelený. Vzácně i s krví.

Fotografie: Pixabay

V případě, že máte akutní bronchitidu, můžete mít nepříjemný kašel, který trvá několik týdnů poté, co zánět odezněl. Chronická bronchitida je definovaná jako produktivní kašel, který trvá alespoň tři měsíce. Opakované záchvaty se přitom vyskytují nejméně dva po sobě jdoucí roky. Při chronické bronchitidě nastává také období, kdy se příznaky zhorší. Během těchto období můžete mít akutní bronchitidu současně s tou chronickou.

Jak léčit bronchitidu

Důležité jsou jednoduché změny v denním režimu a stejně tak léky. Antibiotika se většinou na bronchitidu nepředepisují, jelikož vyplývá z virové infekce. Pokud má však lékař podezření na bakteriální infekci, předepíše vám je. Kašel je ideální nepotlačovat, pomáhá totiž odstranit dráždivé látky z plic. Pokud vám kašel brání ve spánku, můžete si vzít antitusika, která vám pomohou usnout. V případě alergií nebo astmatu vám lékař může doporučit také inhalátor.

Fotografie: Freepik

Při bronchitidě je nutné vyhnout se látkám, které dráždí plíce. Tedy nekouřit. Nevystavujte se ani dráždivým látkám, jako jsou čisticí prostředky nebo barvy. V případě, že to není možné, si vezměte respirátor. Vhodné je také používat zvlhčovač vzduchu. Teplý a vlhký vzduch totiž pomáhá zmírnit kašel a uvolňuje hleny. Důležité je dodržovat pokyny k použití, abyste zabránili růstu bakterií nebo plísní ve vodní nádrži.

Zdroj: Healthline