Zrádný nepřítel jménem nesnášenlivost mléka. Příznaky, které jej okamžitě odhalí

Fotografie: Depositphotos

V české populaci se nesnášenlivost laktózy objevuje přibližně u každého desátého člověka. Tato nemoc obvykle donutí pacienta mléko zcela vyřadit ze svého jídelníčku.

Nemoci, jež se projevují nesnášenlivostí mléka, se nazývají laktózová intolerance a alergie na bílkovinu kravského mléka. Lidé je obecně pojmenovávají jako alergii na mléko. Obě choroby se však od sebe liší svými projevy, diagnostikou i léčbou, říká lékař Saurabh Sethi.

Proč laktózová intolerance vzniká

Ve střevech je zapotřebí přítomnosti enzymu laktázy, který pomáhá se štěpením mléčného cukru. U lidí s nesnášenlivostí laktózy tento enzym chybí. Jedná se o vrozenou či získanou vadu. Jelikož v takovém případě laktózu střeva nedokážou štěpit, dostává se nenatrávená do tlustého střeva, kde ji bakterie přemění na plyny. Vodnatá stolice a přebytek plynů se pak projeví jako nepříjemné nadýmání, křeče a průjem.

Jak vzniká alergie na bílkoviny kravského mléka

Jedná se o imunologicky podmíněnou reakci na některou z bílkovin kravského mléka. Nemoc se většinou objevuje už v kojeneckém věku, a to kožními, respiračními a gastrointestinálními příznaky, jako jsou zvracení, průjem, ekzém, dermatitida, rýma a kašel. První reakce může nastat už do jednoho týdne od požití kravského mléka, obvykle však do dvou měsíců.

Jak se nesnášenlivost mléka diagnostikuje

Záleží na příčině problému. Jde-li o intoleranci laktózy, je zapotřebí vyšetřit stolici, udělat dechový vodíkový test a molekulárně-genetické vyšetření, případně střevní biopsie. Je zajímavé, že u Afroameričanů je tato nemoc rozšířena až v 80 %, u Asiatů dokonce až ve 100 % populace. Naproti tomu Evropané jí trpí asi ve 25 %. Nedostatek laktázy bývá i u nedonošených dětí.

Fotografie: Pixabay

Jak se alergie na mléko léčí

Při alergii na bílkovinu kravského mléka obnáší léčba úplné vyloučení kravského mléka ze stravy. Jako náhradu není vhodné používat ani kozí nebo ovčí mléko. Alergeny kravského mléka zůstávají v mléce i po uvaření, pasterizaci či usušení. U intolerance laktózy lze do mléčných výrobků přidávat preparáty s laktázou. Jinak je třeba dodávat tělu vápník, který při malé spotřebě mléka chybí.

Zdroj: Healthline, IKEM

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]