6 tipů áyurvédského stravování pro pracovníky noční směny

obrázek:pixabay.com

Pracovat až do pozdních nočních hodin nebo pracovat v nočních směnách může způsobit mnoho změn v našem těle a to mnoha způsoby.

Naše tělo je navrženo tak, aby fungovalo ve dne a odpočívalo v noci. Pokud pracujeme v noci, což je proti našim přirozeným rytmům těla, tak se může objevit nárůst hmotnosti nebo stresu. Jestli pracujete v noční směně, je důležité, abyste věnovali více pozornosti spánku, stravě a době, kdy jíte potravu. Ano dostatek jídla a rozhodování o správném stravování jsou dva hlavní faktory, na které je potřeba se soustředit.

Několik provedených studií potvrdilo, že ti, kteří pracují v nočních směnách, váží více než ti, kteří pracují v denních směnách. Zvýšení hmotnosti je spojeno s dalšími zdravotními problémy. Áyurvéda stanovila několik tipů pro zdravou stravu pro pracovníky v nočních směnách, aby si udrželi zdravý životní styl života.

1. Začněte svůj den s večeří

Obvykle začínáme s bohatou snídaní, ale pro ty co pracují v noci, začíná den večeří. Pokud začínáte svůj den V 19 hodin nebo později, pak večeři do 19:30 – 20:00 hodin. Podobně pokud začnete svůj den kolem 16 hodiny a skončíte od 1:00 – 2:00 hodiny, zkuste se najít o 20:00 hodině.

2. Mít lehkou večeři

Mnoho lidí, se cítí po večeři ospalí, v takových případech je důležité mít lehkou večeři plnou zeleniny, grilovaného masa a hnědou rýží. Sáhněte po potravinách, které jsou bohaté na bílkovinu a vlákninu. Bílkovina a vláknina nás udrží delší dobu sytí, aniž bychom se cítili ospalí.

3. Dejte si čajovou lžičku přepuštěného másla Ghee

Podle ájurvédy, bdění v noci zvyšuje sucho v těle. Proto si dejte lžičku másla ghee před odjezdem do prráce, abyste vyvážili hodnoty v těle.

4. Vyhněte se mastným potravinám

Pokud budete jíst těžké smažené jídlo, tak se budete cítit nafouklí a těžcí, dále to povede k nárůstu tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že náš trávicí systém je v noci neaktivní, je pro tělo obtížné trávit těžkou stravu. Konzumace nezdravých mastných potravin povede k žaludečním problému.

5. Jezte více ořechů

V noci je běžné cítit hlad, kdykoliv ho máte, vezměte si zdravou svačinu, jako jsou různé druhy ořechů.

6. Vyhýbejte se velké konzumaci kofeinu

Abyste zůstali aktivní a soustředěni, tak káva vám k tomu nenapomůže. Tuto chybu dělá hodně lidí pracujících v nočních směnách. Pokud máte pocit ospalosti nebo neaktivity v práci, musíte tělo udržovat hydratované. Proto místo kofeinových nápojů sáhněte po čisté vodě nebo po čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávě. Pijte pravidelně, každou půl hodinu.

Zde jsou příklady vhodných jídel:

• Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy
• Sezónní ovoce a zeleninu
• Celozrnné pečivo s humusem
• Obiloviny a obilné saláty jako je quinoa, bulgur, ječmen apod. se zeleninou a vejcem
• Ořechy – nepražené
• Cottage cheese
• Ovocné smoothie s mléčným výrobkem
• Fazole a klíčky
• Řecký jogurt
• Lehce stravitelnou bílkovinu – jako je vejce, drůbež a ryby