Typ postavy prozrazuje, jako oblečení vhodně zakryje faldíky a ubere na kilech. Jde určit velmi snadno podle křivek

Fotografie: Freepik

Těla mají různé tvary a velikosti. To je součást toho, co dělá každého z nás jedinečným. Je důležité vědět, že neexistuje „průměrné“ nebo „typické“ tělo.

Někteří z nás jsou křivější, někteří mají užší boky nebo širší ramena – každý jsme trochu jiný. Přesto většina z nás může svou postavu zařadit do několika širokých kategorií. Mezi nejběžnější obecné kategorie patří obdélník, trojúhelník nebo „hruška“, obrácený trojúhelník nebo „jablko“ a přesýpací hodiny, říká doktorka Debra Sullivan. To je jen několik různých typů postavy, o kterých můžete slyšet.

Jaké jsou tedy tyto různé typy postavy?

Lidská tělesná postava se může lišit v mnoha aspektech, jako jsou velikost, tvar, hmotnost a proporce. Existuje několik různých typů postavy, které se liší podle těchto kritérií. Je důležité si uvědomit, že kategorizace tělesných typů není přesná věda. V rámci jednoho „typu“ se často vyskytují velké rozdíly. Možná zjistíte, že vaše individuální postava vykazuje znaky několika různých tělesných typů, o nichž pojednáváme níže.

Je důležité poznamenat, že typ postavy není jediným faktorem, který ovlivňuje zdraví a tělesnou kondici, a že každý jedinec má své vlastní specifické potřeby a cíle. Je důležité se poradit s odborníkem, jako je lékař nebo trenér, aby bylo možné stanovit vhodný plán cvičení a stravování pro vás.

Obdélník

Pokud jsou vaše míry v pase přibližně stejné jako míry v oblasti boků nebo poprsí a vaše ramena a boky jsou přibližně stejně široké, máte takzvaný „banánový“ nebo obdélníkový typ postavy. Stylisté vás pravděpodobně nasměrují k topům s odhalenými rameny, trubkovým šatům a páskům v pase.

Hruška

Typ postavy „hruška“ se vztahuje k tvaru těla, kde jsou boky, stehna a zadek větší než horní část těla, jako jsou ramena, hrudník a břicho. Lidé s tímto typem postavy mají tendenci mít nižší procento tělesného tuku a menší břicho, ale větší dolní polovinu těla. Tyto osoby mají tendenci mít nižší metabolickou rychlost a mohou mít potíže s hubnutím v oblasti boků a stehen. Stylisté často doporučují oblečení, které zvýrazňuje linii pasu.

Lžíce

Typ postavy „lžíce“ je dost podobný tvaru trojúhelníku nebo „hrušky“. Vaše boky jsou větší než poprsí nebo zbytek těla a mohou mít vzhled „police“. Pravděpodobně máte vymezený pas. Můžete také nést určitou váhu v horní části paží a horní části stehen. Možná vám řekneme, abyste se poohlédla po šatech klasického střihu „baby doll“ nebo po jiných šatech s empírovým pasem.

Přesýpací hodiny

Pokud jsou vaše boky a poprsí téměř stejně velké a máte dobře definovaný pas, který je spíše užší, máte tvar přesýpacích hodin. Vaše nohy a horní část těla jsou pravděpodobně považovány za proporcionální. Vaše ramena mohou být mírně zakulacená a nejspíše máte i zaoblený zadeček. Tvarově přiléhavé nebo na míru šité oblečení bylo tradičně navrženo s ohledem na tento typ postavy.

Horní část přesýpacích hodin

Jako horní přesýpací hodiny máte obecný tvar přesýpacích hodin, ale rozměry vašeho poprsí jsou o něco větší než boky. Pravděpodobně vám dobře padnou mírně rozšířené kalhoty, stejně jako plné nebo áčkové sukně a saka na míru.

Spodní část přesýpacích hodin

Jako spodní přesýpací hodiny máte obecný tvar přesýpacích hodin, ale vaše boky jsou o něco větší než poprsí. Lidé s tímto typem postavy mají tendenci mít nižší procento tělesného tuku a menší boky a stehna, ale větší břicho. Tyto osoby mohou mít problémy s tukovými zásobami v oblasti břicha, které mohou být spojené s rizikem vzniku metabolických onemocnění. Stylisté vás pravděpodobně nasměrují k přiléhavým úpletům a šatům.

Jablko

Typ postavy „jablko“ je také známý jako endomorf. Endomorfové jsou charakterizováni tím, že mají tendenci k ukládání tuků na břiše a v oblasti boků a hýždí. Tito lidé obvykle mají kulatější tvar těla a mohou mít problémy s nadváhou nebo obezitou. Jablka mají tendenci mít nižší metabolickou rychlost a mohou mít potíže se ztrátou tuku. Stylisté vám mohou doporučit topy s tvarováním kolem pasu a otevřenějšími výstřihy nebo oblečení, které odhalí vaše nohy.

Kulatý nebo oválný tvar

Pokud je vaše poprsí větší než zbytek těla, boky jsou úzké a střed těla je plnější, máte tzv. kulatý nebo oválný typ postavy. Lidé s tímto typem postavy mají tendenci k ukládání tuků v oblasti břicha a boků a mohou mít problémy s nadváhou nebo obezitou. Stylisté obvykle lidi s tímto typem postavy směřují k topům, které se v horní části rozšiřují nebo mají vertikální detaily.

Diamant

Pokud máte širší boky než ramena, úzké poprsí a plnější pas, máte tzv. diamantový typ postavy. U tohoto typu můžete mít o něco větší váhu v horní části nohou. Můžete mít také štíhlé paže. Pro tento typ postavy se obvykle doporučují splývavé topy s odhalenými rameny nebo lodičkovým výstřihem.

žena si prohlíží svou postavu v zrcadle
Fotografie: Pexels

Atletická

Pokud je vaše postava svalnatá, ale není nijak zvlášť křivá, můžete mít atletický typ postavy. Vaše rozměry ramen a boků jsou přibližně stejné. Váš pas je užší než ramena a boky, ale není příliš vyhraněný a vypadá spíše rovně nahoru a dolů. Stylisté často poukazují na střihy na ramínka, bez ramínek a s racerbackem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]