Zdravé sezení: jak správně sedět, abyste se vyhnuli bolesti zad?

Fotografie: Agatanabytek

Práce u stolu, dlouhé hodiny strávené v autě, pasivní odpočinek na pohovce… Sedavý způsob života má vážné důsledky pro naše zdraví. Nedostatek pohybu se projevuje zejména na páteři, která podpírá celé tělo. Abychom snížili nepohodlí a zabránili zhoršování negativních změn, je nutné věnovat našemu držení těla zvláštní pozornost. Jaké změny lze provést, aby se páteři ulevilo od zátěže? Jaké kancelářské židle doporučují fyzioterapeuti? Podívejte se na naše rady a pečujte o své tělo!

Poloha vsedě: ergonomie při práci

Bolesti zad a šíje se zhoršují? Nevíte, jak se vypořádat s opakujícími se bolestmi hlavy? Příčinou špatného pocitu může být nesprávná poloha při sezení, která oslabuje břišní, zádové a hýžďové svaly. Lidé, kteří denně pracují u počítače, jsou obzvláště náchylní k přetížení bederní a krční páteře. Bolesti, které brání volnému pohybu, necitlivost končetin, problémy se soustředěním, křečové žíly, riziko vzniku obezity a vysokého krevního tlaku jsou jen některé z následků dlouholeté kancelářské práce. Abychom se vyhnuli zdravotním komplikacím, doporučujeme pečlivě připravit své pracovní místo a provést několik změn v každodenní rutině. Zde jsou nejdůležitější pravidla, která je třeba dodržovat:

 • Udržujte přirozenou polohu. Nehrbte paže a ramena směrem vzhůru. Nechte je volně klesat, abyste nezatínali svaly kolem krku;
 • Narovnejte záda a opřete je o opěradlo židle;
 • Kolena by měla být o něco níže než boky. Tato poloha usnadní volný průtok krve. Nepřeklápějte nohy přes nohu;
 • Položte ruce na stůl tak, aby ohyb v loketních kloubech činil 90 stupňů. Lokty si opřete o opěrky rukou;
 • položte nohy na podlahu. V případě potřeby použijte opěrku nohou;
 • Počítač umístěte přibližně 45-75 cm od očí. Horní okraj monitoru by měl být v linii vašeho pohledu nebo mírně pod ní;
 • Monitor umístěte bokem nebo zády k oknu, aby se zabránilo odrazům slunečního světla;
 • Pečujte o zápěstí. Při používání myši ponechte od okraje stolu vzdálenost asi 10-15 cm, aby si vaše ruce mohly odpočinout. Kancelářskou sestavu je dobré rozšířit o podložku pod myš se speciálním polštářkem;
 • Dělejte si přestávky – alespoň jednou za hodinu vstaňte od stolu. Projděte se po místnosti, udělejte pár shybů a poklusů. Pokud je to možné, udělejte si pětiminutový strečink. Zjistíte, že krátká, jednoduchá cvičení vám zlepší náladu a sníží stres. Akupresurní podložka bude vaším spojencem v boji proti následkům dlouhého sezení u počítače.

Důležitým faktorem pro vaši pohodu i efektivitu při kancelářské práci je osvětlení. Umístěte si ke stolu lampu, která vyzařuje světlo blízké přirozenému světlu. Vyhněte se studeným a teplým barvám. Neutrální světelný tok o teplotě kolem 4000 K zajistí pohodlí pro oči. Příliš teplé osvětlení bude působit uspávacím dojmem, zatímco ostré a studené osvětlení bude dráždit. Správné podmínky vám zajistí kombinace tří zdrojů světla: sluneční světlo, stropní světlo a boční světlo (vyzařované stolní lampou s nastavitelným úhlem).

Kancelářská a herní židle: větší pohodlí, vyšší produktivita

Příprava ergonomického pracovního místa není možná bez nákupu správné židle. Pracujete na měkké, klasické židli? Je čas na změnu! Zde jsou nejdůležitější vlastnosti a prvky, které by měla mít dobrá pracovní židle:

 • otočná základna,
 • sklápěcí opěradlo,
 • Nastavení výšky,
 • opěrky rukou,
 • ergonomické opěradlo s bederním polštářem.

Moderní kancelářské židle umožňují volný pohyb po pracovišti bez nutnosti vstávání. Díky pokročilému nastavení můžete parametry univerzální židle přizpůsobit své anatomii.

Věnujte pozornost čalounění židle. Vybírat můžete z modelů čalouněných látkou, ekokůží a přírodní kůží. Modely se sedákem a opěrákem z přírodní kůže se snadno udržují v čistotě, jsou elegantní a odolné proti praskání. Aby si zachovaly ideální strukturu a vlastnosti, potřebují určitou pozornost a pravidelnou impregnaci. Levnější, praktičtější, ale méně odolnou alternativou přírodní kůže jsou modely potažené syntetickou kůží. Spolehlivou a univerzální volbou jsou židle vyrobené z pevné tkaniny odolné proti oděru a vyblednutí. Za pozornost stojí zejména modely s opěradlem se silnými síťovými prvky pro optimální cirkulaci vzduchu.

Masivní stůl se širokou deskou

Stůl s robustní deskou doplňuje sestavu pro práci na dálku, pracovní místo vášnivého hráče nebo studijní prostor pilného studenta. Čím více zařízení a příslušenství k práci používáte, tím větší plochu potřebujete. Standardní hloubka stolu je 60-80 cm a výška pro průměrného člověka se pohybuje kolem 70 cm. Předpokládá se, že optimální rozměry stolní desky jsou 160×80 cm. Ergonomii práce lze zlepšit zakoupením rohového modelu. Najděte si prostor pro drobné příslušenství a vybavení, například tiskárnu, dokumenty, pera a další doplňky. Užitečné budou organizéry a přídavné police.

Stále více lidí zařazuje do své pracovní rutiny vymoženosti, které zvyšují pohodlí a minimalizují negativní změny v těle, a nahrazuje klasický pracovní stůl modelem pro práci vestoje. Moderní psací stoly se skládají z desky a podstavce s nastavovacím mechanismem. Pomocí manuálního nebo automatického systému můžete efektivně zvednout horní desku tak, aby dosahovala k vašemu pasu. Práce ve stoje je překvapivě pohodlná a prospívá zádům a oběhovému systému.

Sponzorovaný článek