S pomocí glukometru budete mít hladinu cukru pod kontrolou

Fotografie: Pixabay

Cukrovka je nepříjemné onemocnění, které souvisí s nesprávným životním stylem. Bohužel první příznaky zaznamenáme až ve chvíli, kdy už se nemoc nedá zvrátit. Zpravidla dojde k poškození nervů a cév. Budete-li si hlídat hladinu glukózy v krvi, je možné dalšímu poškození organismu předejít, nebo ho alespoň oddálit.

Jak pracuje glukometr?

Glukometry jsou malé šikovné přístroje, které vám poskytnou dokonalý přehled o stavu glukózy neboli hladiny cukru v krvi. Pravidelné měření slouží k tomu, abyste sledovali vývoj cukrovky. Hlavně zda nedochází k jejímu zhoršování. Glukometr vás rovněž ochrání před hypo či hyperglykemickými stavy. Výsledek je znám během pár vteřin a vy na něho můžete okamžitě reagovat.

Seznamte se s jednotlivými částmi

Glukometr tvoří 4 samostatné části. Ta největší část patří samotnému přístroji, jenž zpracovává vzorek krve a ukáže vám výsledek. Odběr kapky krve provedete pomocí jehly, tzv. lancety. Jehla se nachází v další části, jíž je její držadlo. To umožňuje díky vystřelení rychlý vpich. Nakonec je třeba zmínit diagnostické proužky, na něž aplikujete vzorek krve a poté zasunete do glukometru a počkáte na vyhodnocení.

Podle čeho vybírat?

V současnosti jsou nejrozšířenějším typem elektrochemické glukometry, neboť poskytují vysoce přesné výsledky. Přístroje vybírejte dle jejich uživatele. Starším lidem bude spíše vyhovovat přístroj s velkým a přehledným displejem a snadným ovládáním. Určitě jim přijde vhod manipulace jediným tlačítkem a automatické zapnutí glukometru po vložení diagnostického proužku. Slabozrací uvítají hlasové přehrání výsledků. Nejmodernější přístroje dokáží dokonce navrhnout potřebnou dávku inzulinu. Co je zcela klíčové, je přesnost. Certifikovaná odchylka činí 0,8 mmol/l. Dbejte také na atestaci výrobku zdravotnickými zařízeními a srozumitelný manuál.