Proč a kde nakupovat dálniční známky?

Fotografie: Freepik

Řidičské oprávnění má v naší zemi takřka každý dospělec. To znamená, že se po českých silnicích a dálnicích denně prohání obrovské množství aut. Kdo však chce používat právě dálnice, musí si pořídit speciální dálniční známku.

Není moc drahá

Je špatné uvažovat o dálniční známce jako o další zbytečné dani, která nás má jen obrat o peníze. Zrovna toto řešení je docela chytré. Díky dálničním známkám má stát finance na to, aby mohl dálnice udržovat v dobré kondici.

Absence tohoto druhu příjmu by znamenala velké těžkosti jak pro stát, tak i pro samotné motoristy. Opravy dálnic by se totiž musely dotovat z jiných státních peněz, které by pak chyběly jinde, nebo by prostě byly dálnice v dezolátním stavu.

Toto řešení není konec konců českým výmyslem. Nějakou formu dálničních známek mají víceméně všechny státy světa. Známky navíc nejsou zase tak drahé, jak se říká. Vždyť roční dálniční známka 2024 stojí jen 2300,- Kč, což je v přepočtu pouze 6,- Kč na den.

Snadný nákup přes internet

Na rozdíl od minulosti nemají současné dálniční známky fyzickou podobu. Proto je nemusíme nakupovat na specializovaných místech, nýbrž se dají pořídit skrze internet na portálu edalnice.

Samozřejmě pořád existují i prodejny, respektive samoobslužné kiosky. I tam však zájemci dostanou pouze dálniční známku z jedniček a nul.

Nakupování přes internet je velice jednoduché, a hlavně bleskové. Stačí jen vyplnit všechny potřebné údaje, vybrat si odpovídající typ dálniční známky a zaplatit. Platit se dá jak kartou, tak i pomocí bankovního převodu.

Známka nezačíná platit bezprostředně po zaslání peněz, ale až po obdržení potvrzovacího mailu. Doba čekání na mail je povětšinou krátká, obvykle je vše vyřízeno do několik málo minut.

Známku není nutné aktivovat okamžitě. Kdo chce, může s tímto krokem počkat až jeden kalendářní měsíc.