Příprava na krizovou situaci: Zásoby potravin a léků, které je nezbytné mít s sebou při útěku z domova

Fotografie: iStock

Zabalte si nejsilnější zásoby pro přežití při živelné katastrofě nebo válce. Mnoho lidí se může zachránit, pokud mají s sebou základní věci pro přežití.

Ještě před pár týdny na to většina z nás asi ani nepomyslela. Nicméně válka, která je pouze pár set kilometrů od našich hranic, změnila smýšlení milionů lidí, včetně obyvatel naší republiky. Nejeden z nás začal přemýšlet nad tím, co by se dělo, kdyby musel narychlo opustit svůj domov, jak tomu je v případě tisíců Ukrajinců. Víte, co vše byste měli mít v evakuačním zavazadle? To se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr.

Co by nemělo ve vašem zavazadle chybět

Pro případ, že byste v extrémních situacích potřebovali mít u sebe lehké, slané a výživné jídlo, přinášíme vám přehled toho, co můžete nakoupit s předstihem, abyste byli připraveni pro sebe i svou rodinu. Z potravin se jedná především o zeleninové a masové konzervy, rybí konzervy, konzervovanou paštiku, vakuově balený sýr, obiloviny, ořechy, čokoládu, sušenky, sušené mléko, sušené ovoce, co nejvíce vody, polévkové sáčky, čaj, toastový chléb, med či konzervy pro domácí zvířata.

Užitečné léky v sadě pro přežití

Je velmi důležité mít na paměti obvyklé léky, které můžete kdykoli potřebovat v případě záchvatu a nouzových situací. Připravte si sanitární alkohol, obvazy, vatové polštářky, léky proti bolesti, léky proti průjmu, žaludeční léky, léky na krevní tlak, hydratační soli, vitamíny a rozpustné minerální soli, krémy na ošetření ran a vředů, dezinfekční prostředky na ruce a lékařské roušky.

Další užitečné věci v sadě pro přežití jsou zcela jistě rodinné doklady a peníze uložené ve vzduchotěsných sáčcích, náhradní oblečení, svítilny a baterie, nabíječky telefonů, nůžky, nůž nebo kapesní nožík, teploměr, termoska, hrnec, lehké příbory, izolační přikrývky, izoprenové matrace a lehký stan.

Zásady evakuačního zavazadla

Pamatujte na to, že ne vždy budete mít čas na balení. Mějte tedy evakuační zavazadlo připravené vždy předem, a to zejména jestliže žijete v záplavové oblasti. Ideální je použít jako evakuační zavazadlo batoh nebo krosnu. Lépe se nosí a budete mít volné ruce, které budete potřebovat. Každá osoba z domácnosti by měla mít pouze jedno evakuační zavazadlo. Zavazadlo dospělého by mělo mít max. 25 kg, dítěte max. 10 kg.

Fotografie: Freepik

Vždy si ho opatřete štítkem nebo identifikační kartou se jménem, příjmením a bydlištěm. Při evakuaci nikdy nespoléhejte na to, že někde dostanete potraviny a vodu. Nespoléhejte ani na to, že budete moci použít vlastní dopravní prostředek, proto zvolte raději batoh nebo krosnu než kufr. Nezapomeňte, že musíte evakuovat také vaše domácí mazlíčky. Volné ruce se vám opět hodí. Neoznačujte byt, který opouštíte, svým jménem. Je to lákadlo pro zloděje.

Zdroj: Exquis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]