Med je chutné sladidlo, které pomáhá zdraví. Při jeho skladování je ale nutné dodržovat pravidla

Med všichni dobře známé jako chutné přírodní sladidlo. Někteří ho milují a jedí jej doslova denně s pečivem nebo jej používají ke slazení čaje nebo jiných věcí. Vhodný je třeba také na pečení. Jenže musíte si dávat dobrý pozor na to, jak jej skladujete. Kvůli nevhodnému uložení totiž může ztrácet své cenné nutriční hodnoty – a to by přeci byla škoda.

Skladování hraje nejdůležitější roli

Med by měl být skladován při teplotě mezi 10-20 stupni Celsia. Takto jej asi většina z nás neskladuje. Většinou jej mám uložený v poličce v kuchyni, kde ale většinou teplota dosahuje 25 stupňů a v létě samozřejmě i mnoho výše. Pozor je třeba si dávat zejména na sluneční záření. Je-li totiž med vystaven přímým slunečním paprskům, může jeho teplota snadno vystoupat klidně i ke 40 stupňům, a tam už začínají vážné problémy. Med vystavený slunci totiž ztrácí své léčivé vlastnosti. Enzymy, které obsahuje, jsou velmi citlivé na sluneční záření a výrazně zhoršuje celkovou kvalitu medu.

Med je vhodné uchovávat v dobře uzavřené skleněné či keramické nádobě na suchém, chladném a tmavém místě. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkost ze vzduchu a tím i pachy, proto jej musíme skladovat uzavřený v suchém prostředí. Jako obal používáme nejčastěji sklenice s víčkem, které dobře těsní. Díky správnému skladování vydrží med v dobrém stavu několik měsíců. Nemusíte se tedy vůbec bát, že by se vám med zkazil. Často sice změní svou konzistenci – přestane být tekutý a vytvoří se v něm krystalky cukru. To mu ale na kvalitě nijak neubírá, a pokud jej chcete převést opět do tekuté formy, stačí jej pomalu zahřát.

Med má své nezaměnitelné místo v tradičním léčitelství. Velmi časté uplatnění našel při nemocech horních cest dýchacích (kašel, zánět průdušek, bolesti v krku). Tradičně se med používá i u nemocí žaludeční sliznice (hlavně u vředů), protože obsažené dextriny pomáhají hojit poškozenou sliznici. Med také podporuje omezení růstu a rozmnožování některých baktérií.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]