Jaké jsou trendy v dietách?

Keto, paleo, přerušovaný půst, krabičková dieta… s jakými výživovými trendy se můžete aktuálně setkat? A jsou tyto diety opravdu účinné nebo se jedná spíše o “klamavou reklamu”? To vše jsme pro vás sepsali v tomto článku. 

Přerušovaný půst

Velkým trendem v dietním stravování, který lze považovat i za poměrně nebezpečný, je dodržování přerušovaných půstů. Přerušovaný půst je zjednodušeně řečeno stravovací režim, při kterém střídáte fáze půstu a fáze jídla. Tato dieta nemá žádný striktně předepsaný jídelníček, pouze si nastavíte, kdy během dne či týdne budete “hladovět” a kdy naopak  „máte povoleno“ jíst. 

Přerušovaný půst můžete dodržovat dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že se pravidelně střídá období jezení a období půstu, je dost pravděpodobné, že se tato dieta stane součástí vašeho životního stylu. Plusem přerušovaných půstů je fakt, že dochází k nižšímu příjmu kalorií a odbourávání tuku. 

Dieta 5:2

Jedním z nejoblíbenějších typů přerušovaného stravování je dieta 5:2, známá také pod anglickým názvem Fast Diet. Princip této diety je velmi jednoduchý. Pět dní v týdnu jíte “normálně”, zatímco zbývající dva dny omezíte kalorie – 500 kalorií u žen a 600 kalorií u mužů. Vybrat si můžete jakékoli dva dny v týdnu, jen mezi nimi musí být alespoň jeden den klasického stravování. 

Nízkosacharidová alias keto dieta

Dalším, velmi oblíbeným dietním trendem jsou keto dieta, kterou můžete najít pod řadou dalších označení – ketonová, ketogenní, nízkosacharidová, bílkovinná nebo také proteinová dieta. Nízkosacharidová dieta slibuje velký úbytek na váze za relativně krátký čas. Je založena na konzumaci bílkovin a tuků na úkor cukrů. Sacharidy jsou v ketodietě omezeny v podstatě na minimum.

Při nedostatku cukru sahá tělo do svých tukových zásob a zároveň dochází k odvodnění organismu. V případě keto diety můžete očekávat výrazný úbytek váhy už po pár dnech. Na začátku diety je potřeba počítat s nepříjemnými stavy – bolesti hlavy, únava, u někoho i nevolnost. Vhodná je pro muže i ženy s jakoukoliv nadváhou. Keto dietu je vhodné absolvovat pod dohledem odborníka. Ti se navíc shodují, že ji není vhodné držet dlouhodobě.

Paleo dieta

Velice známou se ve světě diet se stala i paleo strava. Jedná se o třicetidenní výzvu, která je opět založena na omezení sacharidů a zároveň vyzývá ke stravování se v té nejčistší podobě. Co to znamená? Jde o návrat ke stravování našich předků – lovců a sběračů. Paleo dieta spočívá v konzumaci především drůbeže, libového masa, ryb, vajec, sezónní druhy ovoce a zeleniny, ořechy nebo semínka. Naopak zakázány jsou mléčné výrobky, obiloviny a veškeré upravené a průmyslově zpracované potraviny.

Dukanova dieta

Stejně jako výše zmíněná keto dieta je i Dukanova extrémně nízkosacharidová. Ovšem při tomto typu stravování navíc výrazně omezujete také tuky. Jediné potraviny, které můžete během této diety konzumovat, jsou bohaté na bílkoviny – kuřecí a krůtí prsa, netučné ryby, odtučněné mléčné výrobky nebo vaječné bílky. Tyto potraviny můžete jíst v podstatě neomezeně. 

Pozitivem této diety je velmi rychlý úbytek na váze. To je samozřejmě pro mnoho lidí motivující. Dunkanova dieta je ovšem mimořádně náročná na vůli. Navíc je opět potřeba počítat s snížením fyzické výkonnosti, únavou či bolestí hlavy. Její nevýhodou je poměrně stereotypní stravování a téměř stoprocentně jistý jojo efekt.

Krabičková dieta

Velmi oblíbené jsou také krabičkové diety. Ta je vhodná nejen pro ty, co chtějí zhubnout, ale i pro ty, kteří chtějí změnit svůj stravovací režim nebo nemají příliš volného času na vaření a pročítání receptů. Krabičková dieta funguje na principu pravidelného dávkování vyvážených a pestrých pokrmů. 

Jejím cílem je tedy naučit vás jíst v pravidelných intervalech menší množství jídla. Vybraná společnost vám připraví vždy jídlo na celý den. Nejčastěji je rozděleno do 5 krabiček, tedy pěti denních jídel – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Připravené jídlo v krabičkách vám každé ráno přiveze kurýr.