Jak začít běhat a nezničit si kolena?

Mnozí běžci, ať už ti začínající nebo ti pokročilí, určitě od někoho ze svého okolí už slyšeli, že si pravidelným běháním poškozují kolenní klouby. Z části je toto tvrzení samozřejmě pravda, nicméně pouze v případě, že technika běhu není správná. Naopak pokud máme techniku „zmáknutou“, může běh kloubům i prospívat. Je však mnohem více faktorů, které poškození kolen mohou ovlivnit. Pojďme se tedy podívat na pár základních bodů, které bychom měli při sportu dodržovat.

Investujte do dobrých bot

Kvalitní obuv na běh je naprostý základ, který si musíme obstarat ještě před prvním vyběhnutím. A jak vybrat boty na běh? Paradoxně to není nic snadného. Na rozdíl od vycházkové obuvi, u které se díváme zejména na vzhled, dbáme při výběru běžeckých bot na následující body:

  • správná velikost – při běhu se chodidlo chová jinak, než je tomu při běžné chůzi. Noha se v botě posouvá tam a zpět, ohýbá se a podobně. Je tedy důležité, aby běžecká obuv byla vždy o číslo větší než u bot klasických.
  • správná šířka – také šířka boty hraje v tomto případě svou roli. Nesmí totiž chodidlo příliš „svazovat“ a omezovat v pohybu nárt a malíček s palcem, zároveň však musí poskytovat dostatečnou oporu a udržet nohu na svém místě.
  • dostatečný „drop“ – jedná se o výškový rozdíl mezi špičkou a patou. Právě tento parametr je důvodem, proč není vhodné běhat v klasických teniskách. Výšku dropu, která vám bude nejvíce vyhovovat, si však musíte určit sami. Nedá se totiž obecně říct, zda je lepší větší či menší výškový rozdíl. Někteří běžci nedají dopustit na vyšší drop, protože je díky němu bota lépe odpružená. Ovšem jiní si zase potrpí na co nejmenší výškový rozdíl mezi patou a špičkou, a to z důvodu lepší stability.
  • terén – důležité je si také ujasnit, v jakém terénu budete nejčastěji běhat. Je totiž rozdíl mezi obuví vhodnou na tvrdé povrchy (například asfaltové cesty), či měkké povrchy jako jsou travní porosty a lesní cestičky.

Nechte si poradit

Správnou technikou běhu šetříme nejen kolenní, ale i další klouby či šlachy, které při pravidelném špatném pohybu trpí. Pokud nevíte jak na to, což je naprosto pochopitelné, jelikož se při běhu nevidíte a nevíte, kde děláte chyby, oslovte trenéra. Profesionál vám poradí nejen se správným držením těla, délkou kroku či tempem, ale může pomoct i s již zmiňovaným výběrem obuvi.

Další sporty jsou důležité

Při sportu je velice důležité tělo nezatěžovat pouze jednostranně. To mimo jiné znamená také střídat různé druhy pohybu a zapojovat všechny svaly na těle. Pouze během toho však docílit nelze. Sestavte si tedy běžecký plán, ve kterém běh zkombinujete i s jinými sporty jako je například plavání nebo jóga. Mělo by se jednat spíš o lehčí a odpočinkové sporty, nicméně pokud jste na pravidelný pohyb zvyklí, lze zařadit například i posilovnu.

Výživa pro klouby, kosti i šlachy

Běhu by se rozhodně měly vyhnout osoby, které trpí artrózou, jsou po úrazech končetin nebo bezprostředně po porodu, kdy je tělo chudé na živiny a důležité minerály. V ostatních případech je však také nutné na klouby a šlachy myslet. K jejich správnému fungování a k předcházení jejich poškození je důležité se před pohybem rozcvičit a tyto partie dostatečně uvolnit. Nezapomínáme ani na správnou výživu – klouby a pojiva s nimi spojená potřebují zejména kolagen, ale také například vápník. Všechny důležité živiny jsou obsaženy v kvalitních potravinových doplňcích.