Jak vznikly Italy milované těstoviny?

Jaká je historie těstovin, 7 zajímavostí, které jste o nich nevěděli a recept na poctivé domácí těstoviny, které vám vyrobí kuchyňský robot

Patříte k milovníkům italské kuchyně? A ani při pojmech jako lasagne, fusilli, bucatini, farfalle, gnocchi či tagliatelle se vám jazyk nezamotá? Pak vás jistě zaujme původ této populární pochoutky a pár faktů ze světa těstovin. V závěru našeho článku se dozvíte, jak si vyrobit domácí těstoviny pomocí kuchyňského robota.

O původu těstovin

Historie těstovin sahá až do doby před naším letopočtem. A přestože bychom si mohli myslet, že jejich domovem je Itálie, jako první je začali vyrábět a jíst číňané ještě 5 000 let před Kristem. Legenda říká, že známý badatel a objevitel Ameriky, Marco Polo přinesl zvěsti o těstovinách do Itálie až ve 12. století. Podle historických pramenů už předřímská etruská civilizace uměla vyrábět vlastní těstoviny (lidé rozbíjeli zrna kameny a míchali je s vodou, a tak vytvořili těsto). V pramenech ze Starověkého Řecka, se říká, že těstoviny vznikly tak, že lidé začali sušit těsto z rýžové mouky na slunci a následně ho natrhali na kousky a poté uvařili. Římanům zase vděčíme za dnešní lasagne, protože právě jejich nápad nakrájet těsto na stejné pásky, které nazývali laganon se používá dodnes – ovšem v o něco dokonalejší formě.

První továrny na těstoviny začaly vznikat až v 18. století v Itálii, konkrétně v roce 1740 v Benátkách a první stroj na výrobu těstovin vznikl již v roce 1833.

7 zajímavosti o těstovinách, o kterých jste nevěděli

  • Věděli jste, že existuje přibližně 350 různých tvarů těstovin?
  • Před tím, než se začaly používat stroje, se těsto pro jeho tuhou konzistenci mísilo chodidly – pracovníci po něm kráčeli.
  • Těstoviny Al dente nejenže lépe chutnají, ale dokážou vás i zasytit na delší dobu. Je to proto, že trávení těstovin al dente trvá déle ve srovnání s převařenými těstovinami, takže se budete cítit déle sytí.
  • Lidé jedli těstoviny už tisíce let předtím, než je napadlo přidat rajčatovou omáčku. Důvodem je zejména to, že rajčata nepocházejí z Evropy a na kontinent se dostala teprve tehdy, když španělský průzkumník Cortez v roce 1519 přivezl rajčata z Mexika do Evropy. Rajčata a těstoviny se v Itálii brzy staly ikonickou kombinací, kterou dnes miluje celý svět.
  • Nejvíce těstovin jedí Italové. To vás určitě nepřekvapuje, zkusíte si vsadit, které země obsadily 2. a 3. místo v konzumaci těstovin? 3,2,1, prosím, ukončete své tipování, odpověď přichází nyní: druhou zemí, kde se těstoviny jedí ve velkém je Venezuela a 3. místo patří Tunisku. Překvapivé?

  • The International Pasta Organization (Mezinárodní organizace pro těstoviny) na základě statistik tvrdí, že pokud by měli vyjádřit průměrné množství těstovin, které snědí Italové ročně ve tvaru špaget (namísto mnoha jiných druhů těstovin), výsledek snědly by tak 600 milionů kilometrů špaget.
  • Špagety byly hlavním aktérem historicky prvního televizního dubnového žertu. Na 1. dubna v roce 1957 BBC odvysílala falešnou zprávu o tom, že špagety rostou na stromech. Úkaz odvysílali jako zázrak, ale nečekali, že miliony britských diváků jim tento žertík spolkne is navijákem a uvěří tomu, že ve Švýcarsku sbírají ženy špagety ze stromů.

Jak na výrobu domácích těstovin?

O domácích těstovinách byste měli vědět, že Italové je připravují jen ze 2 druhů mouky: buď použijí mouku z tvrdé pšenice (tzv. semolinu), nebo bílou hladkou mouku typu 00, případně jejich kombinaci. Avšak těstoviny lze připravit i z jiných druhů mouky, jako je rýžová mouka, cizrnová mouka nebo kaštanová mouka. O různé barevné odstíny těstovin se postará špenát, řepa či sépie.

Delikátní těstoviny si můžete připravit u vás doma pohodlně s pomocí kuchyňského robota. Kuchyňský robot vám ušetří námahu i čas a rozdíl v chuti domácích těstovin oproti těm z obchodu poznáte hned po prvním soustu.

Ingredience:

  • 100 g hladké mouky
  • 100 g pšeničné krupice
  • 2 vejce
  • Lžíce olivového oleje
  • Špetka soli

Postup: Mouku a pšeničnou krupici dejte do domácího kuchyňského robota, přidejte vejce, olej a sůl a počkejte, než robot vypracuje těsto. Potom těsto položte na pracovní desku a vytvořte si z něj pár bochníků, které zabalte do potravinářské fólie a nechte je vychladnout na 30 minut v chladničce. Vychladlé těsto pak zpracujte pomocí strojku na těstoviny. U tvarů těstovin tagliatelle a linguine by mělo být těsto tenké – doporučujeme vám ho zpracovávat na stupni 3.

Věděli jste, že součástí kuchyňských robotů je většinou i hlavní mísa na hnětení těsta, jejíž objem se pobyhuje od 3 – 7 litrů? Dokonce některé kuchyňské roboty mají integrované i užitečné technologie, díky kterým je používání přístrojů ještě jednodušší. Určitě oceníte například pojistku, která zabraňuje náhodnému spuštění kuchyňského robota nebo i odolnost jednotlivých součástek robota, které můžete mýt iv myčce nádobí.