Alergická rýma a zánět středního ucha jsou časté letní problémy. Pomůže například akupunktura nebo výplachy solným roztokem

Fotografie: Depositphotos

Alergická rýma a zánět středního ucha patří mezi časté zdravotní problémy, se kterými se většina lidí potýká během letních měsíců. Pomoci vám dokáže domácí léčba.

K zánětu středního ucha dochází, když virus nebo bakterie způsobí zánět v oblasti za ušním bubínkem. Jedná se o velmi nepříjemný problém, který ve většině případů postihuje malé děti – a přestože obvykle sám odezní, někdy může způsobovat silnou bolest. Alergická rýma naopak vzniká, pokud vdechnete alergen z životního prostředí, na nějž jste velmi citlivý, jako je například pyl, říká doktorka Judith Marcin. S tímto problémem se může setkat naprosto každý a dokáže vám velmi snadno znepříjemnit život.

Zánět středního ucha a jak ho léčit

Existuje několik důvodů, proč děti dostávají záněty středního ucha – nejčastěji se však jedná o důsledek předchozí infekce dýchacích cest, která se rozšíří do uší. S problémem je spojována řada nepříjemných příznaků, včetně bolesti ucha, podrážděnosti, horečky, nebo dokonce průjmu. Naštěstí však většinou sám od sebe odezní, a to zhruba během 3 dnů – pokud však příznaky trvají déle, pravděpodobně budete muset postiženého vzít k doktorovi, který mu podá antibiotika. Mezi nejlepší způsoby, jak se před tímto problémem chránit, patří:

  • pokud krmíte své dítě z láhve, ujištění se, že u toho vždy sedí vzpřímeně nebo polopřímo,
  • vyhýbání se zakouřenému prostředí,
  • odnaučení dítěte cucat dudlík do 1 roku.

Jak na alergickou rýmu

Alergická rýma neboli senná rýma je alergická reakce na specifické alergeny, jako je například pyl, zvířecí srst, plísně nebo roztoči. Mezi její běžné příznaky patří především kýchání, výtok z nosu, svědění nosu, kašel, slzení očí a časté bolesti hlavy. Pokud problém postihl i vás, měli byste nejprve zjistit příčinu, která ho způsobila – poté můžete učinit určitá opatření, jež vám uleví od jeho příznaků, jako je například používání klimatizace namísto otevírání oken, používání odvlhčovače vzduchu nebo časté praní povlečení a přikrývek v případě, že vás trápí roztoči.

zvětšenina roztoče
Fotografie: Pixabay

Stejně tak je však vhodné častěji čistit koberce a další látkové předměty, ve kterých se mohou tyto mikroorganismy nacházet. Mezi další možné způsoby, jak si od nepříjemné alergické rýmy ulevit, patří především:

  • akupunktura,
  • výplach nosu solným roztokem,
  • doplňky stravy s máslovníkem,
  • med (vybírejte syrové, organické druhy),
  • probiotika.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]