Dopřejte dětem trochu toho lenošení a vymýšlení si – podpořte jejich fantazii

Mnoho rodičů chce vyjít svým dětem vstříc, a tak je dávají na různé kroužky. Jiní však dávají děti na různé kroužky, protože se to líbí zejména rodičům a navíc mají dojem, že by se dítě přeci nemělo nudit. Jenže…Ono trochu toho nic nedělání a lenošení dětem prospívá. Najít tak míru mezi koníčky a prostorem pro lenošení nemusí být úplně snadné.

Na jednu stranu můžeme slýchat, jak se dnešní děti hodně nudí, proto je vhodné, aby měly koníčky a pořád co na práci, aby se nedej bože nechytili nějaké špatné party. Na druhou stranu však není žádným tajemstvím, že trochu nudy a volnosti dětem neuškodí, rozvíjí tak svou kreativitu a fantazii, když jen tak zevlují a vymýšlejí si v duchu různé příběhy. Rozhodně není špatné podpořit dítě v tom, co má rádo, co ho baví a přihlásit ho na nějaký kroužek. Ovšem je také velmi důležité nechat dítěti vlastní prostor, hlavně možnost, aby se naučilo nakládat s volným časem.

Co se vzniklým volným časem?

Pokud svému dítěti většinu času organizujete vy, stane se, že nebude absolutně vědět, co dělat, když mu třeba odpadne kroužek nebo získá pro sebe volný čas. Nejspíš se bude nudit a vezme si do ruky mobil. Takové dítě není totiž zvyklé přemýšlet kreativně a hledat dobrodružství v opravdovém světě. Zvlášť děti v předškolním věku potřebují kontakt s vrstevníky a fyzický pohyb.

Neschopnost řešit situace

Stává se, že děti, kterým rodiče naplánovali dětství do puntíku, neumí přistupovat k problémům, kreativně přemýšlet, dívat se na věci z jiné perspektivy a zvládat náhlé a stresové situace. Nikdo netvrdí, že má dítě vychovat ulice, ale pohyb v terénu, pobyt s ostatními dětmi a možnost rozhodovat sám, jsou pro dítě klíčové.

Kreativita vzniká v dětství a může se dál rozvíjet, pokud ji ovšem dospělí nebrání. Dítě neví nic o tom, jak funguje svět, proto je jeho fantazie tak úžasná, má schopnost si domýšlet. Nezřídka se stává, že mají děti i fiktivní kamarády nebo, že mluvili se svým medvídkem. Čím mladší dítě je, tím je led mezi těmito světy tenčí. A jen těžko takovému dítěti vysvětlíte, že strašidlo ve skříni je pouze výplod jeho fantazie.

Jak nedusit fantazii svého dítěte?

Zapomeňte na jízlivost a jedovaté komentáře. To však neznamená, že musíte dítě vždy a pouze jen chválit. Přehnaná pozitivita také není nejšťastnějším řešením, dítě se musí postupně naučit přijímat i výtky. Pokud vám však začne dítě vyprávět o smýšlených kamarádech, neříkejte mu, aby si přestalo vymýšlet. Nemáte-li zrovna čas, vysvětlete dítěti, že vám o svých fantazijních světech může povyprávět večer, až bude na to čas.

Na závěr: Dopřejte vašemu dítěti možnost nakládat s volným časem, nechte ho, aby se občas i nudilo. Nechte ho, aby si samo vyřešilo konflikt s kamarádem, jen korigujte. Koníčky považujte za doplněk a dítě do nich nikdy necpěte, pokud samo nemá zájem. Nechte rozvíjet jeho kreativitu a fantazii. 

Obrázky: pixabay.com