Dobré tuky vs. Špatné tuky – alias hodný a zlý cholesterol, jak na to

obrázek:tbrnewsmedia.com

Pokud jde o stravu, tak některé tuky mají špatný dopad na lidské zdraví. Určité typy tuků mohou hrát roli při tvorbě špatného cholesterolu, v kardiovaskulárních chorobách, cukrovce, rakovině a obezitě. Ale ne všechny tuky jsou vytvořeny stejně. Některé tuky jsou pro nás lepší než ostatní, dokonce mohou přispět k podpoře dobrého zdraví. V článku se naučíte rozeznávat tyto druhy tuků, abyste věděli kterým tukům se vyvarovat, a které jsou pro naše tělo prospěšné.

Fakta o tuku

Tuky jsou občas vnímány jako nežádoucí, není tomu tak. Patří mezi základní složky v makronutrientech (živiny nezbytné pro zachování života) stejně jako bílkoviny a sacharidy. Tuky jsou velice důležité pro správný chod organismu. Je jich potřeba přijmout jen tolik, kolik je potřeba k udržení životních funkcích. Další důležitou funkcí tuků je, že jsou zásobárnou energie a rozpouští se v nich některé vitamíny (A, D, E, K). Chrání vnitřní orgány, spolupracují při tvorbě buněčných membrán a jsou důležité pro vznik např. testosteronu.

Co jsou špatné tuky?

Sem patří dva druhy tuků a to nasycené mastné kyseliny a trans kyseliny. Tyto tuky jsou identifikovány jako škodlivé pro naše srdce a zvyšují hladinu špatného cholesterolu. Nejnebezpečnější z nich jsou trans kyseliny, vyrábí se z olejů, které jsou následně ztuženy, naleznete je například v margarínu a rostlinném tuku. Nasycené mastné kyseliny jsou primárně živočišného typu, nalezneme je v masu a mléčných výrobcích. Další potraviny, které obsahují nasycené mastné kyseliny, například: máslo, sádlo, kokosové máslo, kokosový a palmový olej.

Nemusíte přestat tyto tuky konzumovat, ale jezte je střídmě.

 

obrázek:redefineufitness.com

Co jsou dobré tuky?

Sem patří mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Tyto tuky se považují za příznivé pro naše srdce, neboli zdravé. Určitě byste je měli zahrnout do vašeho jídelníčku. Mononenasycené mastné kyseliny nalezneme především v olivovém oleji, řepkovém oleji, dále je nalezneme v některých potravinách jakou jsou: avokádo, ořechy (mandle, kešu, arašídy), arašídové máslo apod. Polynenasycené mastné kyseliny se nachází v rostlinných potravinách.

Polynenasycené mastné kyseliny a mononenasycené mastné kyseliny mají význam při regulaci špatného cholesterolu a snižují riziko srdečních onemocnění. K těmto tukům patří tzv. esenciální mastné kyseliny, což jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Omega-3 obsahují například ryby, vlašské ořechy, lněný olej, řepkový olej nebo různá semínka. Omega-6 naleznete v tofu, slunečnicovém oleji, olivovém oleji, sóje apod.

Zapracujte na snížení nenasycených a trans mastných kyselin ve vaší stravě a snažte se jíst co nejvíce mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin, které Vám pomohou ke zlepšení kvality života.