Co znamená bolest v pravém boku? Může se projevovat v boku pod žebrem i níže v kříži

Fotografie: Shutterstock

Bolest objevující se v pravém boku může, ale nemusí signalizovat vážnější zdravotní problém. Důležité je odlišit, jestli jde o vážný problém jako zánět slepého střeva či žlučníkovou koliku, nebo méně závažný, ale nepříjemný problém s plynatostí.

Pravý bok chápeme jako pravou stranu břicha, v části od posledního žebra k hornímu okraji kyčle. Tato část bederní kosti se také nazývá hřeben bederní kosti.

Příčiny bolesti této části břicha bývají různé. A to až tak různé, že se téměř stávají multidisciplinární kompetencí. Může se tedy jednat o chirurgický, urologický, gynekologický či gastroenterologický problém.

Na jakého odborníka se tedy máme se svou bolestí obrátit?

Plyny nebo apendicitida

Bolest v pravém boku může být způsobena pouze tvorbou plynů. Tato příčina je nejčastější. Projevit se může po přejedení, snědení žvýkačky nebo u kuřáků. Způsobit ji mohou specifické potraviny jako zelí, brokolice, luštěniny, hrušky či švestky. Plynatost se vyskytuje při nahromadění plynu a způsobuje nadýmání i bolest břicha.

Uleví se nám po odříhnutí či uprdnutí. Pokud se však plynatost objevuje příliš často, signalizuje vážnější problém. Tím může být cukrovka nebo intolerance laktózy.

Případně se může jednat o jiné střevní onemocnění či příznak apendicitidy neboli zánětu slepého střeva. V tomto případě jde o intenzivnější bolest nejčastěji v pravé části spodního břicha, ale také horní části. Pacient často ztrácí i chuť k jídlu, má poruchy trávení, zvrací a trpí průjmem. Poměrně časté jsou i křeče v břiše.

la a píchání v boku

Bolestí v břiše se projevuje také kýla. Ta nastává v případě, kdy se vnitřní orgán protlačuje přes tkáň či svaly. Je často patrná otokem v postiženém místě. Přichází s ní i tupá bolest zejména při zakašlání, kýchnutí, smíchu nebo práci.

Nadměrnou činností vzniká nejen kýla, ale může jít také o obyčejné píchání v boku po námaze. Vyskytuje se při cvičení, zejména během kardia. Vzniká také kvůli jídlu před cvičením nebo při slabé kondičce. Způsobuje ho váha orgánů – žaludku, sleziny, jater. Ty zatlačí na vazy spojující je s bránicí, jedná se tedy o křečový stav bránice.

Problémem jsou ledviny

Stejně často se objevuje bolest v pravém boku, když se jedná o ledviny. Objevovat se může bolest chronická nebo akutní. Mezi příčinami může být ledvinová kolika, tedy ledvinové kameny. Projevuje se silnou akutní bolestí, bolestivým močením, častým močením, zbarvením moči do růžova, červena nebo hněda. Bolest se může měnit pohybem kamenů.

Bolesti v boku, podbřišku nebo tříslech může také způsobovat infekce ledvin. Vyskytuje se také horečka, zimnice, zvracení a nevolnost, časté a bolestivé močení se zbarvením i zápachem.

Žlučník a játra

Poměrně často se může bolest v pravém boku spojovat i se žlučníkem. Projevuje se intenzivní bolestí, nevolností i zvracením, ve vážnějších případech dokonce i horečkou. Může se jednat o žlučníkovou koliku či ucpání vývodu žlučníkovým kamenem. V horších případech může dojít až k zánětu žlučníku či žlučovodu.

Podobné příznaky mají také problémy s játry. Tady už je situace složitější a může jít o více diagnóz. Mezi ně patří například různé typy žloutenky, tedy virové hepatitidy, u které rozlišujeme typy A, B, C, D, E a G. Z příznaků se mohou objevit kromě zmiňované nevolnosti a horečky také kožní vyrážky, lymfadenopatie (zvětšení lymfatických uzlin), tmavé zbarvení moči, žluté zbarvení kůže i očí, případně bledá stolice.

Jedním z příznaků, ale i samostatnou diagnózou je hepatomegalie, tedy zvětšení jater. Zvětšení jater se může objevit z důvodu obezity, při nadměrné konzumaci jídla, případě v souvislosti s alkoholismem.

Po úrazu a neurologický původ

Kromě vnitřních problémů může být bolest v boku způsobena i působením zvenčí, jako například při bolesti po úrazu, při zlomenině žeber, případně během svalovice po namáhavém cvičení. Může také dojít k natažení či natržení svalu nebo k zánětu svalové tkáně. Ještě nepříjemnější jsou neurologické problémy při pásovém oparu, kdy dochází k zánětu nervu.

Nervový původ má i bolest při postižení meziobratlové ploténky či jiné vertebrogenní bolesti. Může dojít k zaseknutí nervu ploténkou. V tomto případě se objevuje bolest v oblasti páteře s vyzařováním do boku, k žebrům nebo i do břicha.

Bolest v boku během těhotenství

Bolest či píchání v pravém boku se může vyskytnout také u těhotných žen. Těhotné ženy mohou rovněž potrápit žlučníkové i močové kameny. Bolest však může ve vyšším stádiu těhotenství vystřelovat z páteře, případně může dítě kopnout nebo tlačit na některý z orgánů nebo nervů v břiše.

V tomto stádiu se také mohou objevit problémy s dělohou, která se rozpíná a plod na ni tlačí v jistém bodě, kde to může bolet.

Fotografie: Shutterstock

V těhotenství jsou ženy ještě náchylnější k infekcím a zánětu močových cest, s případným rozšířením zánětu až do ledvin.

Pokud jde tedy o akutní nebo intenzivní bolest, neváhejte vyhledat lékaře. Odborníci provedou vyšetření, která vám řeknou více o vašem stavu i následné léčbě.

Navštivte odborníka

V každém případě je při akutní nebo chronické bolesti v boku nutné, abyste navštívili lékaře. Ten vás už odkáže na potřebná specializovaná oddělení a vyšetření. Nenechávejte bolest či nepříjemné pocity být, může jít o rozvíjející se problém, na který se vás vaše tělo snaží upozornit.

Léčba a postupy již po diagnostice vašeho problému určí samotný lékař. Může jít jen o úpravu stravy, medikamentózní léčbu nebo i operační zásah.