Mezi příznaky střevních divertiklů je dobré počítat také průjem nebo zácpu

Fotografie: Depositphotos

Divertikulitida může způsobovat zažívací potíže a bolesti břicha. U některých lidí se mohou objevit komplikace, které vyžadují naléhavou lékařskou péči.

Ačkoli byla před 20. stoletím vzácná, je divertikulární choroba v západním světě velmi častým zdravotním problémem. Jedná se o skupinu onemocnění, která mohou postihnout váš trávicí trakt. Nejzávažnějším typem divertikulárního onemocnění je divertikulitida. Může způsobovat nepříjemné příznaky a v některých případech i závažné komplikace. Pokud se neléčí, mohou tyto komplikace způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, říká doktor Youssef Soliman.

Co jsou to střevní divertikly

Střevní divertikly jsou výčnělky sliznice a submukózy tlustého střeva. Obvykle jsou asymptomatické a mohou být zjištěny náhodně při endoskopickém vyšetření, které se provádí z jiného důvodu. Nicméně, v některých případech se mohou stát zdrojem zánětu a komplikací. Divertikly se nejčastěji vyskytují v tlustém střevě, zejména v oblasti sigmoidního tračníku. Nejčastější příčinou vzniku divertiklů je tlak uvnitř tlustého střeva, který způsobuje výstupky střevní stěny.

Příznaky divertikulitidy

Divertikulitida může způsobovat příznaky od mírných až po závažné. Tyto příznaky se mohou objevit náhle, nebo se mohou rozvíjet postupně v průběhu několika dní. Mezi potenciální příznaky divertikulárního onemocnění patří:

  • bolest v břiše,
  • nadýmání,
  • průjem,
  • zácpa.
bolest břicho
Fotografie: Freepik

Pokud se u vás divertikulitida rozvine, můžete pociťovat stálou nebo silnou bolest břicha, nevolnost a zvracení, horečku a zimnici, krev ve stolici či krvácení z konečníku. Bolest břicha je pak nejčastějším příznakem divertikulitidy. S největší pravděpodobností se bude vyskytovat v levé dolní části břicha. Může se však objevit i v pravé části břicha.

Léčba divertikulitidy

Léčba divertikulitidy závisí na závažnosti příznaků a komplikací, které se mohou vyskytnout. U lehčích forem divertikulitidy se obvykle používá konzervativní léčba, jež zahrnuje následující kroky:

  1. Strava: Omezit tuhé potraviny a potraviny s vysokým obsahem tuku, které mohou způsobovat podráždění střev. Doporučuje se konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, aby se zmírnila zácpa a snížil se tlak uvnitř střeva.
  2. Antibiotika: Pokud je divertikulitida způsobena bakteriální infekcí, mohou být předepsána antibiotika k zabránění rozšíření infekce.
  3. Léky proti bolesti: Léky proti bolesti, jako jsou paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mohou pomoci zmírnit bolest.
  4. Odpočinek: Může být nutné odpočívat a vyhnout se fyzické aktivitě, aby se zabránilo zhoršení stavu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]