Problémy s popraskanými patami dokáže vyřešit správná domácí péče

Chodidla a paty často patří k těm částem těla, o které se bohužel nestaráme tak, jak bychom měli. Výsledkem je pak to, že nás trápí suchá a drsná kůže, někdy může dojít i k jejímu praskání. Existuje mnoho věcí, kterých se nevědomky během dne dopouštíme a které ke vzniku tohoto problému přispívají. Blíží se léto, a je tak největší čas začít svým chodidlům věnovat čas a péči, kterou si zaslouží.

Nadváha, nevhodná obuv i příliš teplá voda chodidlům nesvědčí

Příčin, které ke vzniku tohoto neetického problému přispívají, je mnoho, ale abychom byli spravedliví, není  to vždy jen nedostatek péče, ale také skutečnost, že na chodidlech se nachází méně žláz než na zbytku těla, což k jejich suchosti přispívá. Zatímco tuto skutečnost ovlivnit nemůžeme, jiné ano.

Našim nohám rozhodně neprospívá například nadváha. Vaše nohy nesou váhu celého vašeho těla a v případě vyšší hmotnosti jsou paty nuceny roztahovat se do strany, aby podporovaly větší váhu, a pokud pokožka postrádá vlhkost, výsledkem jsou právě praskliny.

Dalšími viníky pak bývají nevhodná obuv či ponožky vyrobené z umělých vláken. Pokud jde o boty, problémem jsou jednak špatně padnoucí boty, které nohu různě deformují, a také příliš tenké podrážky bot.

Problematické může být i příliš časté nošení oblíbených žabek či dlouhé stání v nevhodné obuvi na tvrdém povrchu. Ženy se potýkají s popraskanými patami více než muži, důvodem je často menopauza a změny v hladině hormonů. Pomoci může aplikace speciálních mastí.

Ke vzniku popraskaných pat také mnoho z nás přispívá nesprávně prováděnou hygienou, zejména příliš horkou vodou ve sprše či ve vaně a používáním agresivního mýdla. Vhodné je proto nesprchovat se příliš teplou vodou a také omezit čas, který ve sprše trávíme, samozřejmostí by mělo být následné použití hydratačního krému.

Jak se zbavit popraskaných pat?

Základní princip ošetření suchých a popraskaných pat spočívá především v odstranění odumřelé kůže a pravidelné hydrataci. Nejjednodušší způsob odstranění odumřelých kožních buněk představují nejrůznější peelingy v kombinaci s použitím speciálních tělových kartáčů.

Další důležitou péči pro chodidla představují lázně, které kůži na patách krásně zjemní. Velmi jednoduchou domácí lázeň lze připravit napuštěním teplé vody do lavoru a přidáním šálku mořské soli společně s trochou olivového oleje, citronové šťávy a jedlé sody. Následně do připravené lázně namočte svá chodidla a relaxujte alespoň po dobu deseti minut. Na závěr chodidla opláchněte čistou vodou a ošetřete hydratačním krémem či olejem.

Pravidelná hydratace chodidel pomůže snížit tvorbu suché a popraskané kůže a po každé koupeli či lázni by měla být samozřejmostí. K vhodným produktům, kterými můžete vašim patám a chodidlům pomoci, patří například kokosový olej, aloe vera či lanolin.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]