Kolem císařského řezu panuje celá řada mýtů a předsudků. Gynekoložka prozradila, co za tímto zákrokem stojí

Fotografie: MediaJet / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ačkoliv je císařský řez v dnešní době velmi častý, mnoho žen stále netuší, co tato operace obnáší. Níže najdete veškeré důležité informace.

Způsob, jakým žena rodí, ovlivňuje mnoho faktorů, a to nejen co se týče jejího potomka. Podstoupení císařského řezu totiž s sebou často nese řadu nepříjemných důsledků, o nichž mnoho žen neví – a to i přes to, že ho v dnešní době podstupuje stále více žen. Abyste tedy byli v obraze, níže jsme pro vás sepsali 7 nejzajímavějších faktů o císařském řezu, která by měla znát naprosto každá žena. Možná vás překvapí, co všechno za tímto náročným zákrokem stojí, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Může se to stát každé těhotné ženě

Žádná těhotná žena si nemůže být jistá, že nebude muset podstoupit císařský řez. Zatímco se však o takovém řešení můžete dozvědět chvíli před porodem, někdy je možné ho plánovat dopředu a řádně se na takové řešení připravit (zejména psychicky). Důvodem tohoto zákroku nejčastěji bývá abnormální poloha plodu, úzká pánev matky, komplikace nebo ohrožení zdraví, či dokonce života dítěte.

Katetr během operace

Důležitou součástí císařského řezu je také zavedení katetru do močového měchýře, aby se mohl zcela vyprázdnit. Plný močový měchýř totiž vyvíjí tlak na dělohu, a proto je nutné, aby se děloha po porodu lépe stahovala. Tím se navíc snižuje pravděpodobnost, že se během operace poškodí.

Vážná operace vyžadující anestezii

Přestože je císařský řez v dnešní době poměrně častý, je důležité si uvědomit, že se jedná o závažnou operaci, která vyžaduje aplikaci anestezie. Lékaři totiž během zákroku provádí hluboký řez přes všechny vrstvy břicha až k děložnímu svalu. Dalším krokem je vyjmutí dítěte a poslední a zároveň nejdelší fází operace (jež trvá až 50 minut) je poté sešití vrstev břišní dutiny. Ačkoliv to zní poměrně děsivě, ve skutečnosti lékaři břicho rodičky vždy zakrývají zástěrou, aby mohla po porodu v klidu odpočívat.

Můžete dostat infekci

Riziko infekce při císařském řezu je mnohem vyšší než při přirozeném porodu. Lékaři odhadují, že až 15 % žen, které tento zákrok podstoupily, se v důsledku potýkaly s určitým druhem infekce. Pro snížení riziko tohoto problému tak pacienti často dostávají antibiotika těsně před operací.

Léky proti bolesti

Každý porod je spojen s bolestí. Rozdíl je však v tom, že ženy, které rodí císařským řezem, mohou po porodu pociťovat bolest až několik měsíců. V takovém případě lékaři předepisují různé typy léků, jež ženám dokážou brzy ulevit a zároveň nijak neublíží dítěti během kojení.

Po operaci se o sebe musíte lépe starat

Vzhledem k tomu, jak náročná je tato operace pro lidské tělo, musí mít každá žena na paměti, že by měla o sebe po návratu domů lépe pečovat, a to zejména v prvních týdnech po narození dítěte. Hojení mohou ovlivnit zejména prudké a náhlé pohyby, které navíc způsobují nepříjemnou bolest, a proto byste měly dbát na klidný režim. Nezapomeňte se také vyhýbat zvedání těžkého závaží a podobně.

Fotografie: Depositphotos

Potíže s kojením

V důsledku císařského řezu může také dojít ke zpoždění tvorby mléka, a to až o několik dní, a nepříjemným bolestem při kojení. Kromě toho mohou některé předepsané léky způsobovat ospalost dítěte, což vám zkomplikuje proces krmení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]