Věci v domácnosti, které je vhodné pravidelně dezinfikovat a často na ně zapomínáme

Bakterie a jejich přítomnost máme spojeny často s místy, kde provádíme nějaké hygienické úkony. Proto často dezinfikujeme toaletu a koupelnu obecně. Avšak mohou existovat místa, kde je vrstva bakterií větší než třeba na toaletní míse.

Navíc se jich dotýkáme velmi často a nevědomky se dotýkáme kontaminovaných částí. Která místa bychom měli také pravidelně dezinfikovat a chránit si tak své zdraví? Podle výzkumu je to následujících 5 předmětů.

Spousta bakterií je v kuchyni

Houbička na nádobí je zkrátka lapač bakterií. Může jich na povrchu být i více než 300 různých typů. Pokud bychom se chtěli vyhnout kontaminaci s bakteriemi, měli bychom měnit houbičky každý týden. Pokud toto nechcete podstoupit, je třeba alespoň houbu pečlivě dezinfikovat. To lze třeba namočením do roztoku bílého octa a peroxidu vodíku.

Kuchyňský dřez je podobně jako houbička místem, kde se děje kontakt s bakteriemi z jídla a dalšího odpadu. Ty nalezneme nejen na povrchu dřezu, ale hlavně v odtokových trubkách. Dřez bychom měli čistit teplou vodou, lihem a octem. Ocet dokáže odstranit mastnoty, plísně a nepříjemné pachy. Lze také použít éterické oleje s různými příchutěmi.

  • citronová tráva
  • čajovník

Prkénko, na kterém krájíme zeleninu, maso apod. je také velkým zdrojem škodlivin. Při jeho použití naráz pro zeleninu a třeba i pro maso dochází ke kontaminaci. Je důležité prkénko omýt předtím, než jej použijeme pro další krájení. Dřevěná prkénka je třeba po umytí vysušit na čerstvém vzduchu.

Také na technice ulpívají bakterie

Používáme jej denně, navíc pravidelně. Mobilní telefon je proto velmi snadným lapačem bakterií. Povrch zařízení může být pokryt až průměrně 17 tisíci bakteriemi. Telefon totiž pokládáme na různé povrchy. Zde pomůže pravidelné mytí rukou a jednou za čas dezinfekce telefonu. Tu můžete provést hadříkem lehce namočeným do roztoku alkoholu a destilované vody.

Posledním předmětem je dálkové ovládání, Podobně jako telefon jej máme v ruce velmi často. Stejně tak by mělo dojít i k jeho pravidelné dezinfekci vatovým tamponem namočeným v alkoholu.

K čištění kontaminovaných povrchů bychom neměli používat chemikálie. Mohly by nám způsobit alergie, závratě či bolesti hlavy. Přírodní čistící prostředky musíme preferovat. Mezi ně patří jedlá soda, bílý ocet či citronová šťáva.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]