Varovné signály, kterými tělo upozorňuje, že srdce nefunguje tak, jak by mělo

V současné době jsou nemoci srdce skupinou velmi častých civilizačních onemocnění postihující obě pohlaví v přibližně stejném poměru, přičemž rizikovou skupinu tvoří především muži a ženy s věkem vyšším než 40 let. Příčinou vzniku či rozvoje nemocí srdce je obvykle nevhodný životní styl.

  • nadměrný stres
  • sedavé zaměstnání
  • nedostatek pohybu
  • nevhodné a nepravidelné stravování
  • užívání návykových nebo omamných látek včetně alkoholu a kouření

Kromě těchto faktorů přispívá k onemocněním srdce také genetická predispozice, proto by se lidé s výskytem těchto chorob v přímé rodinné anamnéze měli o své zdraví o to více starat – prevence je základní strategií, která i v takovém případě minimalizuje rizika vzniku nemoci na nejnižší možnou míru. Existuje několik průvodních symptomů indikujících počínající nebo již rozvinuté kardiovaskulární onemocnění, zde je 8 nejčastějších. Tyto příznaky se nevyskytují vždy, ale pokud se některý z nich objeví, rozhodně jej nenechávejte bez povšimnutí.

Přetrvávající kašel

Dušnost či občasný kašel může být jedním ze symptomů nemoci srdce, zejména v případě, že se v sekreci vyskytuje krev. Kašlete-li často a dlouhodobě bez zjevné návaznosti na některou běžnou infekci dýchacího ústrojí (nachlazení, rýma apod.), měli byste se mít na pozoru a raději se nechte vyšetřit.

Otékající části dolních končetin

S nemocemi srdce je spojeno také zadržování vody. Otékají-li vám často chodidla, kotníky nebo lýtka, může to být znakem toho, že s vaším srdcem není něco v pořádku. Zadržování vody je spojeno také s dalšími lehkými či závažnými chorobami, pokud je ovšem kombinováno s dalšími jmenovanými příznaky, je správné určení příčiny tohoto problému pro zdravý organismus nezbytné.

Bolest v oblasti hrudníku

Při srdečná příhodě vysílá srdce do míchy signály, které se projevují jako bolest jak v oblasti hrudníku a prsou, tak v rukách. Vlivem hustoty nervových zakončení v míše jsou dané nervové vzruchy přenášeny také na horní končetiny – nejčastěji do levé ruky. Silná bolest v levé ruce, či u žen vyskytující se bolest v ramenou a loktech, bývá obvyklým indikátorem hrozící nebo mírné srdečné příhody.

Dermatologická onemocnění

Trpíte-li na ekzémy nebo pásový opar, je rozvoj kardiovaskulárního onemocnění ve vašem případě pravděpodobnější. Pokud jste se kdykoliv během života potýkali se závažnější formou ekzému, měli byste se orientovat na zdravý životní styl, jelikož riziko zvýšené hladiny cholesterolu a infarktu v pozdějším věku je u vás vyšší.

Úzkosti v dětství

Obdobně jako kožní onemocnění, i zhoršený psychický stav během dětství a dospívání může pravděpodobnost kardiovaskulárního onemocnění zvyšovat. Úzkost či fobické poruchy mají negativní vliv na srdeční činnost a mohou přerůst až v tachykardii, snížení tepové frekvence či zvýšení krevního tlaku.

Nechutenství, nevolnost a anorexie

Problémy trávicího traktu a s nimi spojené nechutenství či nevolnost jsou velmi obvyklými symptomy srdečního onemocnění. Vlivem nesprávní či nedostatečné činnosti srdce dochází ke zpomalení metabolických procesů a zhoršení funkce jater a střev hromaděním vody. Máte-li problémy s chutí k jídlu nebo bezprostřední nevolností po pozření několika soust přecházející až v anorexii, navštivte ihned lékaře.

Závratě, mdloby, bezvědomí

Objeví-li se u vás dušnost a chvílemi ztrácíte vědomí, jedná se o příznak akutního kardiovaskulárního onemocnění. Netrpíte-li vysokým či naopak nízkým tlakem, může být náhlá ztráta vědomí indikátorem ucpané tepny, která brání plynulému průtoku krve.

Namodralá kůže

Bledá až namodralá kůže značí snížený průtok okysličené krve a představuje jeden z nejčastějších symptomů akutního onemocnění srdce. Zblednutí celého těla je obvyklým příznakem šoku, pokud se však objeví pouze v některé části, obvykle indikuje místo nedostatečně zásobeno krví.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]