Vařená cibule jako pomocník pro boj se zažívacími potížemi. Objevte sílu obyčejné cibule

Fotografie: Depositphotos

Za svůj život jste se s nepříjemnými zažívacími obtížemi již pravděpodobně setkali. Pokud jste ihned sáhli po některém medikamentu, vězte, že se jich příště můžete zbavit i přírodní cestou.

Dlouhodobé zažívací obtíže sužují podle dostupných statistik celých 30–40 % světové populace. Pokud se řadíte mezi tuto část obyvatelstva, která se pravidelně potýká s plynatostí, bolestí v oblasti břicha či s průjmem/zácpou, možná uvítáte alternativu k neustálé konzumaci nejrůznějších medikamentů. Je jí obyčejný čaj ze žluté kuchyňské cibule. Jakkoliv by se vám mohl tento recept zdát podivný, měli byste ho před vynesením rozsudku alespoň jednou vyzkoušet. Zdravotní benefity cibule jsou po léta známé.

Nápoj připravíte během deseti minut

Na přípravu léčivého nápoje budete potřebovat jednu celou menší kuchyňskou cibuli a 200 mililitrů uvařeného (vyluhovaného) čaje. Čaj volte nejlépe takový, který je vhodný pro zklidnění žaludku – kupříkladu mátový, zázvorový či heřmánkový. Rovněž si ho připravte do většího hrnku (alespoň 500mililitrového), protože k němu budete přidávat cibuli. Samotný postup přípravy je poté velice jednoduchý.

Fotografie: Pixabay

V prvním kroku přípravy nechte ve větším hrnku vyluhovat 200 mililitrů vámi zvoleného čaje. Následně si k ruce vezměte prkénko, cibuli a nůž. Cibuli nejprve oloupejte a poté ji nakrojte do kříže. Dejte při tom pozor, abyste ji celou nerozřízli. Takto nakrojenou cibuli jednoduše vložte do hrnku s připraveným čajem, přikryjte ho (například utěrkou) a nechte 5 až 10 minut odstát. Po uplynutí požadované doby cibuli jednoduše vyndejte a čaj vypijte.

Úleva od zažívacích obtíží by se měla dostavit záhy (počítejte asi do půl hodiny od vypití čaje). Obecně je cibule považována za přírodní antibiotikum a její blahodárné účinky na činnost a mikroflóru žaludku a střev jsou rovněž velmi dobře známé. Mimo jiné je „nabitá“ množstvím vitamínů, antioxidantů a minerálů. Pravidelnou konzumací cibulového čaje rovněž podpoříte svůj organismus v boji proti nachlazení.

Příčiny trávicích potíží se různí

V případě, že budou vaše žaludeční obtíže přetrvávat i poté, co začnete konzumovat čaj z cibule, měli byste vyhledat radu lékaře. Jedná-li se o chronický problém, je důležité, abyste odstranili jeho příčinu. Nejčastěji se jedná o znečištěná střeva, nedostatek bakterií prospěšných organismu, nedostatečný příjem vlákniny či nedostatečnou produkci trávicích enzymů.

Fotografie: Pixabay

Pro zdraví střev je nejproblematičtější rafinovaný cukr, který ve vysokém množství přispívá k množení kvasinek, jež ve střevech způsobují záněty. Nedostatek vlákniny vede rovněž ke zhoršenému zdraví střev a mj. ke zvyšování hladiny LDL cholesterolu a glukózy v krvi. Váš lékař vám k odstranění těchto příčin pravděpodobně doporučí změnu životosprávy, cílenou dietu či střevní očistu.

Zdroj: Healthline, The Health Site

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]