Účinné potravinové čističe ucpaných tepen. Prostá změna jídelníčku může zachránit život

Fotografie: Freepik

Kardiovaskulární choroby patří k nejčastějším příčinám zdravotních problémů. Pročistěte si své tepny včas díky vhodně zvoleným potravinám.

Pokud se na vnitřní straně stěn vašich tepen hromadí tukové pláty a nečistoty, můžete si velmi brzy zadělat na vážný problém. Omezený průtok krve totiž může leckdy vést k vážným onemocněním a dokonce i k život ohrožujícím stavům. Mezi látky, které tyto škodlivé usazeniny tvoří, patří tuk, cholesterol a fibrin, což je vláknitý nerozpustný protein, významně se podílející na srážení krve. Samy o sobě tyto látky neznamenají problém, tím se stává až jejich přebytek, říká lékařka Amy Richter.

Potraviny pro čištění cév

Při vzniku těchto potíží hraje hlavní roli nezdravý životní styl, kouření a obezita. A samozřejmě také nevhodná (především pak tučná) jídla. Naštěstí existují také potraviny, které můžete cíleně konzumovat právě proto, aby se o usazeniny na stěnách cév postaraly. Seznamte se s těmi, jež lze bez potíží zařadit do běžného jídelníčku.

Fotografie: Freepik

Česnek pročistí vaše cévy

Tato štiplavá zelenina má na zdraví srdce a celého krevního systému všeobecně velmi dobrý vliv. Nabídne také protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Nutná je ovšem její pravidelná konzumace, přičemž vám však stačí 1 až 3 stroužky denně. Už v tomto minimálním množství vám může po nějakém čase pomoci zabránit kornatění cév jednoduše tím, že eliminuje většinu cholesterolových plátů v cévách.

Granátové jablko jako všelék

Toto ovoce obsahuje díky svým jasným barvám především velké množství antioxidantů, ale nechybí v něm ani vitamíny a polyfenoly. A právě ty poslední jmenované jsou nejdůležitější. Perfektně totiž stimulují produkci oxidu dusnatého, pozitivně působícího na krevní oběh a pružnost tepen. Měli byste však vědět, že šťáva z granátového jablka může velmi nepříjemně interagovat s některými léky. Před pravidelnou konzumací se raději poraďte s lékařem.

Pomeranče také skvěle pomáhají

I pravidelná konzumace pomerančů pomáhá snižovat krevní tlak. A to jednoduše proto, že obsahují ve velkém množství antioxidanty, jež napomáhají zlepšovat funkci cév. Najdete v nich rovněž vlákninu pektin, která velmi efektivně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. A nesmíme zapomenout ani na vitamin C, který pomáhá posilovat tepny a brání jejich ucpání.

Kurkuma našim cévám prospívá

I pravidelná konzumace tohoto koření může velmi výrazně omezit kornatění cév. Kromě toho také příznivě působí na krevní tlak a a díky své výrazné barvě se uplatní jako antioxidant. Dokáže tak naše tělo zbavit toxinů nejenom v cévních stěnách, ale kdekoliv, kde aktuálně bojujeme s jejich nadměrným usazováním.

Fotografie: Pixabay

Avokádo je velmi zdravé

Při pravidelné konzumaci především snižuje cholesterol, ale také díky svému opravdu vysokému obsahu vitamínu E rovněž pozitivním způsobem upravuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Bohatě vám bude stačit konzumace jedné poloviny avokáda denně. Přidejte ho do salátu nebo si ho dopřejte jako chutnou a lehkou pomazánku.

Skořice nepotěší jen svou vůní

Skořice představuje další silný antioxidant, který si můžeme bez problémů dopřát v každodenním životě. Lze si z ní klidně připravit čaj, který skvěle čistí cévy a pomáhá držet srdeční choroby na uzdě. Nikdy se ji však nesnažte konzumovat samotnou a už vůbec ne v mletém stavu. Chutná nepříjemně, a navíc má značnou tendenci se doslova lepit na patro.

Fotografie: Freepik

Vodní meloun snižuje aterosklerózu

Tedy alespoň to zjistila studie na zvířatech vědců z University v americkém Kentucky. Podle ní některé sloučeniny v melounu snižují tvorbu usazenin v cévách. Jde především o L-citrulin, což je aminokyselina, která efektivně snižuje krevní tlak a pomáhá udržovat naše cévy pružné. Pravidelná konzumace vodního melounu proto snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Brokolice toho umí také hodně

Je všeobecně uznáváno, že potraviny bohaté na vlákninu velmi přirozeným způsobem udržují hladinu cholesterolu v té správné výši a snižují krevní tlak. Brokolice je pak výjimečná díky vitamínu K, který pomáhá předcházet obávanému kornatění tepen. A je také prospěšná pro růst a vývoj kostí, a to především u dětí.

Káva aneb v hlavní roli kofein

Káva obsahuje blahodárně působící kofein, který může při té správné frekvenci konzumace zlepšit zdraví vašeho srdce. Nesmíte to však se svým oblíbeným espresem přehnat. Ideální pro vás bude vypít nanejvýš čtyři šálky kávy denně. Větší množství kávy vám naopak může tlak nepříjemným způsobem zvýšit.

Celozrnné produkty bodují vlákninou

Celozrnné potraviny obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá velmi efektivně snižovat cholesterol a krevní tlak. Nemusíte sahat po drahých produktech v podobě těstovin nebo celozrnné mouky. Bohatě vám postačí ovesné vločky. Pro přípravu kaše si však vždy vybírejte ty jemné, chutnají mnohem lépe.

Zelený čaj také skvěle pomáhá

Jak jsme si již ukázali, potraviny bohaté na antioxidanty vám pomohou jednoduše pečovat o své srdce. Antioxidanty totiž dokážou efektivně bojovat se škodlivými radikály. Zelený čaj pak navíc ještě pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle a bohatě vám postačí v množství dvou šálků denně. Toto množství vám poskytne všechny výhody, které potřebujete.

Olivový olej a jeho pozitiva

Dobré tuky jsou ke snížení množství špatných tuků ve vašich cévách opravdu potřeba . A olivový olej jich obsahuje opravdu hodně. Jde především o jednoduché a polynenasycené mastné kyseliny, které vám skvěle pomohou při snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Stačí jedna lžíce denně, kterou si přidáte do salátu, polévky apod. Někteří lidé ho dokonce jedí i jenom tak třeba před snídaní (což pomáhá mimo jiné i proti zácpě).

Losos a další tučné ryby

Tyto plody moře jsou velmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které velmi prospívají našemu kardiovaskulárnímu systému. Pomáhají totiž vyrovnávat hladinu cholesterolu, a jedním dechem také zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Při pravidelné konzumaci pak také snižují záněty a zabraňují tvorbě krevních sraženin. Měli byste si je však dopřát alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Rajčata jsou rovněž skvělou volbou

Je to proto, že obsahují lykopen, který pomáhá snižovat hladinu negativně působícího LDL cholesterolu a také odstraňuje škodlivé triglyceridy z krevního řečiště. A protože jsou rajčata také opravdu bohatá na vlákninu, dokážou postupně také vyčistit tepny od nežádoucích nánosů cholesterolových plátů a dalších nečistot.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]