Čaje plné důležitých látek vás okamžitě postaví na nohy. Toto jsou zdravotní potíže, na které skvěle fungují

Fotografie: Freepik

Hledáte čaj, který dobře chutná a především také pomůže? V tom případě se zaměřte na takové, jejichž účinky jsou zdraví prospěšné, říká doktorka Maria Cohut.

Čaje patří mezi nápoje, které si většina lidí představí jako dokonalý způsob zahřátí při nachlazení, rýmě nebo za chladných podzimních dní. Tato představa je samozřejmě správná, čaje však mají mnohem širší škálu využití, než se na první pohled může zdát. Od skvělého osvěžení přes podporu imunity nebo léčbu řady nemocí až po hubnoucí účinky. Některé z čajů však mají variabilní složení, které může pomoci hned při více problémech. Takové se proto vyplatí mít vždy doma.

Čaj nejen proti nachlazení

Ačkoliv čaje obecně patří mezi nejčastěji doporučované doplnění stravy při rýmě, nachlazení či jiné nemoci, není nutné je limitovat pouze pro tento účel. Dokonale totiž zahřejí, za studena naopak osvěží, a některé druhy patří mezi výjimečně chutné a jejich pití by se dalo přirovnat spíše k chuťovému požitku.

Fotografie: Freepik

Jiné druhy se zase hodí pro podporu imunity, očištění a detoxikaci organismu nebo jako prostředek, který podporuje přirozené snižování tělesného tuku za účelem úbytku váhy. Výběr je tak pestrý a je dobré mít doma od každého něco. Nikdy totiž nevíte, který čaj se může hodit nebo kdy vás přepadne „čajomilná“ návštěva.

Mátový čaj

Mátový čaj patří snad mezi klasiku všech čajů a je jen málo lidí, kteří by nevěděli o jeho blahodárných účincích nebo by ho alespoň jednou neokusili. Svou lahodnou mentolovou chutí je dokonalým společníkem jak při dlouhých podzimních večerech, tak i v teplých letních dnech, kdy s několika kostkami ledu a plátkem limetky nadělá hotovou parádu. Navíc ho můžete pít jak z čerstvé, tak i sušené máty, nebo si můžete koupit hotový mix v pytlíčku.

Fotografie: Freepik

Zpět však k jeho přínosům pro zdraví. Mátový čaj obsahuje kromě prospěšného mentolu také další velmi podstatnou složku, a to vitamín A a C, také železo, draslík, vápník, fosfor a hořčík. Kromě toho v této surovině najdeme i celou řadu antioxidantů, které si hravě poradí jak s bacily, které naše tělo trápí při nachlazení nebo rýmě, tak i s podrážděným žaludkem, zácpou či nadýmáním. Dalším bonusem je také přínos energie, takže si ho můžete dávat i místo ranní kávy či energetického nápoje.

Zázvorový čaj

Dalším z řady univerzálních čajů je také ten zázvorový. Ten je tak často pro své antibakteriální, antioxidační a antispasmodické účinky hojně užíván například v zahraničních medicínách, jako je čínské nebo japonské léčitelství. Své využití však našel i u nás, a stal se tak významným pomocníkem při bolestech krku a průduškových nemocech.

Velmi přínosným se však prokázal i pro podporu zažívání a správného chodu trávicího traktu a podobně jako mátový čaj, i tento má dokonale energické účinky, které hravě nahradí kávu a podobné nápoje. Kromě toho je však hojně užíván také jako hubnoucí přípravek, neboť snižuje chuť k jídlu a zároveň napomáhá správně nastartovat metabolismus a spalování tuků.

Lékořicový čaj

Lékořicový čaj, nebo též čaj z kořene lékořice, obsahuje hned celou řadu prospěšných látek, které napomáhají k detoxikaci celého organismu a taktéž k podpoře správné funkce žaludečního traktu. Mimo to obsahuje lékořicový kořen několik podstatných vitamínů a minerálů, které napomáhají ke správnému a kvalitnímu spánku.

Fotografie: Freepik

Další výhodou pití lékořicového čaje je též mnohem menší hlad a chuť k jídlu a účinná tvorba ochranné vrstvy látek v žaludku, která brání vzniku žaludečních vředů, a tím se stává také dokonalou prevencí proti tomuto zdravotnímu problému. Lékořice též pomáhá při bolestech svalů a svalové únavě, což je dalším významným bonusem.

Černý čaj

Dalším univerzálním čajem, který zná snad většina lidí, je černý čaj. Ten se nejčastěji podává při zažívacích potížích jako uklidnění rozbolavěného břicha, u žen při menstruačních bolestech, ale i při klasickém nachlazení či rýmě. Někomu však černý čaj skutečně chutná a dokáže ho pít i během dne nebo třeba nalačno jako nastartování metabolismu a trávicího traktu.

Fotografie: Freepik

Další skrytou výhodou tohoto čaje je však posilnění přirozené obranyschopnosti těla v boji proti nebezpečným bakteriím a toxinům a také jako speciální zbraň proti žaludečním vředům. Podobně jako platí u lékořicového čaje, i pravidelná konzumace černého čaje slouží jako účinná prevence proti tomuto nepříjemnému žaludečnímu jevu.

Pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj patří mezi ty čaje, ke kterým se dostanete snadno a levně. Bohatě stačí vystihnout období pampelišek, kdy si nasbíráte tolik, kolik sami budete chtít. Čaj poté můžete dělat jak z čerstvých, tak i ze sušených pampelišek, které mají stejné léčivé účinky a nejsou o nic ochuzené. Pozor však na místo, kde sbíráte. Není totiž dobré sbírat kolem cesty nebo v místech, kde by mohlo docházet k chemickému postřiku.

Fotografie: Freepik

Když už je máte nasbírané, můžete se pustit do přípravy čaje. Jeho konzumace je zdraví prospěšná zejména pro žaludek, který pampelišky dokážou účinně zklidnit a neutralizovat, odplavit z něj škodlivé látky a toxiny a také ho brání před vředy a jinými potížemi. Kromě toho jsou pampelišky obecně velmi uklidňující, a to i pro podrážděný krk či ústní dutinu.

Artyčokový čaj

Artyčokový čaj by se dal nazvat snad přímo žaludečním čajem. Jeho účinky na tuto část těla jsou totiž doslova blahodárné a dokážou pomoci i v případě skutečně podrážděného žaludku, problémů se žlučí a dalšími potížemi. Zklidňuje nadýmání i plynatost, pomáhá při zvracení a umírňuje pocity těžkosti a plnosti.

Fotografie: Freepik

Kromě toho též funguje jako účinný antioxidant, který z těla vyplavuje bakterie a škodliviny, a hodí se tak dokonale i v případě detoxu nebo hubnutí. Stejně jako ovládá žaludeční těžkosti, působí i na metabolismus a chuť k jídlu, která je při pravidelném pití několikanásobně nižší. Artyčok dále napomáhá regulovat špatný cholesterol, a dokonce působí i jako cévy čistící látka.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]