Trápení při pálení žáhy bude minulostí. Zbavit se ho zvládnete i bez prostředků z lékárny

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy je obzvláště nepříjemný problém, protože pocit hlodání vám může zničit celý den a budete litovat minuty, kdy jste sáhli pro poslední kousek pizzy.

Bezprostřední příčinou pálení žáhy je kyselý reflux , tj. navrácení obsahu žaludku do jícnu. Pálení žáhy může být způsobeno i přetečením žaludku nebo zbrklým a tedy nepřesným žvýkáním potravy. Pálení žáhy postihuje lidi všech věkových kategorií – dokonce i kojence. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých trpí pálením žáhy, stojí za to hledat řešení, říká lékařka Angelica Balingit.

Pálení žáhy – prostředky, které fungují

S pálením žáhy je to podobné jako se škytavkou – ne každý má stejné léky. Domácí prostředky jsou při pálení žáhy velmi doporučovány, pokud doplňují léčbu a netvoří její základ. Existuje několik přírodních složek, které pomáhají řešit toto onemocnění. Jednou z nich je zázvor. Jedná se o známý zázračný žaludeční lék, který zklidňuje žaludek trpící pálením žáhy, vyrovnává pH trávicího systému a neutralizuje jeho nadměrnou kyselost. Stačí několik minut žvýkat kousek kořene a pocítíte úlevu.

Mléko jako zdroj bílkovin neutralizujících kyseliny naopak pomůže zbavit se nepříjemného pocitu pálení. Případně vypijte sklenici podmáslí nebo kefíru. Dobře funguje také kaše ze lněného semínka. Užívejte ji asi hodinu před jídlem a dvě hodiny před spaním. Přírodním domácím lékem na pálení žáhy jsou bylinky, regulující trávicí systém. Bylinky jsou velmi dobré pro zmírnění různých zažívacích potíží a navíc zmírňují stres, který je jednou z příčin pálení žáhy. Co dalšího vám může na pálení žáhy?

Zbavte se toxických potravin

Podívejme se, jaké potraviny často způsobují pálení žáhy. Pokud se chcete vyhnout pálení žáhy, konzumujte výše uvedené potraviny a nápoje pouze s mírou, protože v závažnějších případech může dojít k refluxu.

Fotografie: Pixabay
  • Většina nealkoholických nápojů, jako je kola, káva a některé čaje;
  • zpracovaná rajčata, koncentráty, konzervované potraviny;
  • alkoholické nápoje;
  • nealkoholické sycené nápoje;
  • tučná a mastná jídla.

Jedlá soda a žvýkačky

Užívání jedlé sody je také skvělým způsobem, jak zmírnit nepohodlí. Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a vypijte ji. Během několika minut bude vše mnohem lepší. Žvýkání pak zabraňuje polykání většího množství slin, které by původně napomohly trávení, protože zvyšuje hladinu žaludeční kyseliny.

Probiotika a voda z pomerančové kůry

Jezte potraviny bohaté na probiotika, jako je sójová smetana, jogurt, kysané zelí, které zlepšují a podporují činnost prospěšných bakterií, a tím zmírňují pálení žáhy. Limonen obsažený ve slupce pomeranče pomáhá snižovat pálení žáhy. Studie to již potvrdily, takže se vyplatí koupit si extrakt z pomerančové kůry, protože je účinný proti pálení žáhy.

Při spaní položte hlavu výše

Využijte pomoci gravitace a dejte si pod hlavu polštář, který zabrání zhoršení pálení žáhy. A samozřejmě nejezte nic v noci, protože to může také přispět k onemocnění. Také si dávejte pozor na příliš utažené opasky, protože tím se zvyšuje hladina kyseliny v žaludku a může se vrátit zpět jícnem, nemluvě o pálení žáhy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]