Častá noční potřeba močení by se neměla brát na lehkou váhu. Ruší spánek a jedná se i o příznak nemoci

Fotografie: Depositphotos

Časté noční močení může být známkou nebezpečných onemocnění, a proto byste ho neměli nikdy brát na lehkou váhu. Důležité je především zakročit včas.

Časté noční močení může být způsobeno mnoha různými problémy, a to včetně infekcí močových cest, nadměrného pití alkoholu, léků, těhotenství nebo nebezpečných nemocí, jako je cukrovka 2. typu nebo selhání ledvin. Stejně tak může tento příznak narušovat váš každodenní odpočinek, což se může taktéž podepsat na vašem zdraví, a to jak fyzickém, tak i psychickém. Je proto důležité vědět, jak se při častém močení v noci zachovat a jaké jsou nejvhodnější kroky pro léčbu tohoto problému, říká doktorka Alana Biggers.

Nejčastější příčiny a příznaky nočního močení

Jedním z nejčastějších faktorů, které přispívají k nočnímu močení, je stárnutí. S přibývajícím věkem totiž lidské tělo produkuje méně antidiuretického hormonu, jenž pomáhá zadržovat tekutiny. To má za následek zvýšenou produkci odpadní tekutiny, a to zejména v noci. Je také důležité poznamenat, že svaly v močovém měchýři mohou časem také začít chabnout, což ztěžuje udržení moči v tomto nezbytném orgánu. Stárnutí však není jediným faktorem, který přispívá k nočnímu močení.

Mezi další příčiny častého nočního močení patří také chronické infekce močových cest, pití nadměrného množství tekutin (zejména kofeinových a alkoholických) před spaním, bakteriální infekce v močovém měchýři a diuretické léky. U žen pak může také k tomuto problému docházet v důsledku těhotenství a porodu – tyto okolnosti totiž mohou oslabit močový měchýř a svaly pánevního dna. V některých případech se pak považuje tento nepříjemný problém za příznak základního onemocnění, jako například:

  • chronické selhání ledvin,
  • městnavé srdeční selhání,
  • cukrovka,
  • zvětšená prostata,
  • poruchy spánku, včetně obstrukční spánková apnoe, nespavosti nebo syndromu neklidných nohou.

Během těchto nepříjemných potíží můžete během noci několikrát vstát jenom proto, abyste si odskočili na toaletu – někdy dokonce pětkrát až šestkrát. Mezi další příznaky spojené s nočním močením patří také nadprodukce moči, příliš časté močení a pocit naléhavé potřeby močit, přestože vám to nejde. Kromě toho pak tento příznak může způsobovat některé nepříjemnosti, jako například to, že se kvůli němu nemusíte cítit dostatečně odpočatí. U starších lidí pak může také zvyšovat pravděpodobnost pádu a zranění během noci.

spánek
Fotografie: Pexels

Možnosti léčby onemocnění

Léčba nočního močení často závisí na příčině tohoto problému – pokud například často pijete vodu během nočních hodin, lékař vám pravděpodobně doporučí užívání těchto tekutin po určité denní době omezit. Je proto důležité, abyste ho v každém případě navštívili a nechali si poradit, případně se nechali vyšetřit. Pokud se kvůli vstávání během noci cítíte málo odpočatí, můžete také zkusit chvíli spát během odpoledne, díky čemuž se budete cítit mnohem odpočatější.

Noční močení mohou pomoci snižovat také léky – je ovšem důležité si uvědomit, že ty mohou akorát zmírnit příznaky, nikoliv vyřešit příčinu problému, a ochránit vás tak před nočním močením. Lékaři ve většině případů předepisují pacientům anticholinergika, která dokážou snižovat frekvenci močení během spánku, ale také mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, závratě a rozmazané vidění. Někteří lékaři doporučují užívat diuretika, jež podporují močení dříve během dne.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]