Tmavé banány představují pro organismus značné riziko. Obzvláště diabetici by se jim měli vyhnout obloukem

Fotografie: E4024 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ze všech druhů ovoce je banán snad nejoblíbenější. Milují ho miminka, děti i dospělí. Málokdo ovšem tuší, zda je bezpečné jíst tmavé banány. 

Někteří lidé si dělají zásoby a nakupují je například týden dopředu. Částečně je to správné rozhodnutí, ale u některých druhů ovoce je rozdíl v době skladování. Banány po delší době velmi tmavnou. Pokud jich zbyde hodně, žádná spořivá hospodyňka se neodváží vyhodit celý trs do koše. To vyvolává poměrně logickou otázku, zda lze takový produkt dále konzumovat. Odpověď na ni přináší lékařka Alissa Palladino.

Příčiny tmavnutí banánů

Při sklizni se banány nejprve jeví jako nažloutlé s lehce nazelenalým pigmentem. Tento tón trvá tři dny, někdy i déle. Po několika dalších dnech se zelenými listy jsou plody plně zralé, tj. žluté. V tomto okamžiku jsou nejužitečnější, protože chemický seznam látek je správně vytvořen. Tři dny po zežloutnutí se odstín změní a je mnohem tmavší. K tomu dochází zpravidla 10 dní po sklizni. Nejprve se vytvoří skvrny a poté celý povrch zčerná.

Ve své podstatě se jedná o přirozený proces, který nevěstí nic dobrého, pokud sníte banány na začátku nebo uprostřed černání. Když začne hniloba, musíte propadnout panice. Nejdříve se vyvíjí ve slupce, takže se do ovoce dostane o něco později. Pokud plody vystavíte vysoké vlhkosti, shnijí dříve. Zkaženost dužiny zjistíte otevřením plodu. Pokud vypadá normálně, smíte ovoce jíst. Jestliže je ale cítit silný zápach hniloby, je lepší takové jídlo odmítnout.

Jíst, či nejíst?

Úplně tmavé banány naznačují, že začaly procesy rozkladu – a jako každé shnilé ovoce negativně ovlivňují především játra. A tohle je destrukce. Tmavé banány navíc obsahují hodně cukru, proto je odborníci nedoporučují lidem s cukrovkou a nadváhou.

Fotografie: Pexels

Čím zralejší banán, tím větší hromadění cukrů. To znamená vyšší hladinu glukózy v krvi. Banány samy o sobě jsou kalorické, a když nemáte žádné problémy s inzulínem, s inzulínovou rezistencí a tendencí ke zvyšování hladiny cukru v krvi, pokud tuto energii nespotřebujete, zpracuje se na tuk.

Uvedli jsme přírodní faktor, ale existují i další důvody. Tento seznam zahrnuje nesprávné skladování. Skladování tropického ovoce v chladu je nepřípustné. Někteří lidé to nevědí a ze zvyku ukládají i toto ovoce do lednice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]