Projevy syndromu dráždivého tračníku, kterým je nutné věnovat dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Chronickou funkční poruchou trávicího traktu je syndrom dráždivého tračníku. Osobní zkušenosti s touto nemocí má asi třetina populace, přičemž ženy na ni trpí více než muži.

Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale dokáže hodně potrápit. Zajímavé je, že anatomická příčina vzniku této poruchy není vědeckými kapacitami zcela objasněna. Je pravděpodobné, že se na ní podílí špatně fungující koordinace osy mozek – střevo. Ale příčin vzniku je daleko více, říká lékařka Kelsey Trull.

Kdo nejvíce trpí dráždivým tračníkem

Když budete sledovat osoby se syndromem dráždivého tračníku, všimnete si jistě pozoruhodného faktu, že jím hodně trpí lidé neurotičtí, nervózní a úzkostliví. Stres a vypětí mají tedy na vznik poruchy přímý vliv. Dalšími faktory vzniku dráždivého tračníku jsou hormonální vlivy, špatná skladba jídelníčku a porucha střevní mikroflóry.

Jaké jsou příznaky syndromu dráždivého tračníku

Nejčastěji se objevuje bolest břicha a nepravidelná stolice, kdy se střídá průjem se zácpou. Už to samo o sobě je hodně nepříjemné. Dále se může objevit nadýmání, pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkosti, nesoustředěnost a pocity nedostatečného vyprázdnění. Obtíže bývají často vyprovokovány jídlem.

Jak se porucha diagnostikuje

Nepříjemné na syndromu dráždivého tračníku je to, že má podobné příznaky jako Crohnova nemoc, celiakie či ulcerózní kolitida. Základem diagnostiky jsou proto podrobné informace z doby před prvním objevením příznaků a pečlivý popis, který lékař získá od pacienta. Součástí vyšetření je také rozbor krve a kolonoskopie.

Jak se syndrom dráždivého tračníku léčí

U dráždivého tračníku hodně záleží na skladbě jídla. Je třeba jíst hodně bílkovin a vyhýbat se náhlému zvýšení cukru v krvi. Výborná je konzumace drůbežího a rybího masa i luštěnin a potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ořechy, ovoce a zelenina.

Fotografie: Pixabay

Do jídelníčku je dobré zařadit lněný olej a sardinky a je vhodné vyhýbat se margarínům a průmyslově zpracovaným polotovarům. Do stravy se vyplatí přidat živiny, jež pomáhají obnovit výstelku střeva – pupalkový olej, zinek, vitamín A či kurkumu. V životosprávě by neměl chybět pohyb a dostatek spánku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]