Sůl v těle zadržuje vodu a také snižuje funkci imunitního systému

Sůl nejen škodí cévám, ale snižuje účinnost lidské obranyschopnosti. To je výsledek výzkumu vědců z univerzity v německém Bonnu, kteří zkoumali vliv stravy s vysokým obsahem solí na zdraví organismu. To je zásadní informace zejména v současné době virové pandemie, která útočí na svět a nejhůře dopadá právě na ty, jejichž stravování je dlouhodobě výrazně nevhodné.

Zdá se, že správná strava nám bez nadsázky může zachránit život.

Ledviny sůl filtrují, vytvářejí zplodiny

Stejně jako lidské vynálezy, i filtrační systémy lidského těla, které mají za úkol odbourávat některé nevhodné látky v těle, vytvářejí odpadní látky, které se většinou snadno vyloučí močí nebo potem. Potíže nastávají ve chvíli, kdy tento vylučovací systém nějakým způsobem stagnuje nebo je odbourávaných látek prostě příliš mnoho.

Vědci z Bonnu zjistili, že během filtračního procesu ledviny hromadí v těle látky zvané glukokortikoidy, které snižují aktivitu granulocytů, což je důležitý typ imunitních buněk obsažených v krvi tím, že díky jejich obsahu ve tkáních do těla proniká mnohem vyšší množství bakterií, s nimiž musejí granulocyty bojovat a nezvládají tak chránit tělo před všemi. Jako když je nepřátelská armáda mnohem početnější než obranná. Vědci tyto účinky zjistili u dobrovolných účastníků studie, kteří konzumovali dalších šest gramů soli nad rámec denní dávky.

Imunitu posiluje cibule a česnek

Pro efektivně pracující obranyschopnost, která si poradí i s koronavirem, je proto důležité dbát zásad správného stravování a nekonzumovat přílišné množství průmyslově zpracovaných potravin, které solí obsahují zdaleka nejvyšší množství. Kromě toho můžeme funkci obranných látek pomoci také přírodními podpůrnými prostředky, kterými je zejména obyčejná cibule a česnek.

Tyto dvě plodiny v sobě totiž obsahují vysoké množství éterických olejů a dalších látek, které mají vysoké antiseptické, antibiotické i antivirotické účinky a kromě toho vysoké množství dalších vitaminů a minerálů, které se podílejí na správné funkci imunity.

Česnekovo-cibulová tinktura

Kromě toho, že je dobré zařadit syrovou cibuli a česnek do stravy, lze tyto prostředky zpracovat do formy tinktur či vinných, mléčných nebo olejových výluhů. Pro výrobu česneko-cibulové tinktury použijeme jednu celou paličku česneku, menší bílou cibuli a 1 gram práškového vitaminu C (kyseliny askorbové – seženete v lékárně). Ingredience nakrájíme na kousky, naplníme do uzavíratelné sklenice a zalijeme zhruba dvěma deci nejméně 40% vodky a stejným dílem převařené a zchlazené vody. Necháme stát zhruba 2 – 3 týdny v chladu a občas protřepeme. Po uplynutí doby užíváme 2 čajové lžičky ráno a večer během nachlazení či virové infekce, nebo jednu lžičku denně jako prevenci.

Cibulové víno

Osvědčeným lékem na nachlazení a virózy je také cibulové víno. Připravíme jej tak, že 2 velké cibule nasekáme na jemno a vložíme do litrové nádoby. Přidáme dvě třetiny šálku medu a zalijeme bílým vínem. Necháme uležet dva týdny v chladu. Pak užíváme 4 polévkové lžíce před spaním i jako prevenci během chřipkového období.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]