Suchá a popraskaná chodidla potřebují efektivní péči, kterou zvládnete doma

Nohy patří k těm částem těla, o které se bohužel často nestaráme tak, jak bychom měli. Výsledkem je pak to, že především v oblasti chodidla je kůže suchá, drsná a někdy může dojít i k jejímu praskání. Abychom byli spravedliví, důvodem těchto problémů není jen nedostatek péče, ale také skutečnost, že na chodidlech se nachází méně žláz než na zbytku těla, což k jejich suchosti přispívá.

Dalšími viníky pak bývají nevhodná obuv či ponožky z umělých vláken, příliš agresivní mýdlo, některé léky a také nemoci, jako například ekzémy, lupénka či cukrovka. Naštěstí existuje mnoho jednoduchých tipů, jak se těchto problémů snadno a rychle zbavit.

Prvním krokem je peeling

Základní princip ošetření suchých a popraskaných chodidel spočívá zejména v odstranění odumřelé kůže a pravidelné hydrataci. Odstranění odumřelých kožních buněk se odborně nazývá exfoliace a nejjednodušší způsob, jak ji provést představují peelingy v kombinaci s použitím speciálních tělových kartáčů.

Osvědčený domácí peeling můžete doma snadno vytvořit smícháním medu, vody a cukru. Existují samozřejmě i již připravené chemické exfoliační přípravky, které si můžete zakoupit v drogérii či lékárně, ty často obsahují složky, které rozpouštějí odumřelé buňky na povrchu kůže, například kyselinu glykolovou či kyselinu mléčnou.

Domácí zjemňující lázeň

Další důležitou péči pro chodidla představují lázně. Ty mají kromě toho, že kůži na chodidlech krásně zjemní, i mnohé další pozitivní účinky na celý organismus, především relaxační a také zlepšují prokrvení končetin.

Jednu takovou domácí lázeň pro vaše chodidla můžete připravit jednoduše napuštěním teplé vody, přibližně čtyřicet stupňů, do lavoru a přidáním šálku mořské soli, jedné polévkové lžíce olivového oleje, tří polévkových lžic citronové šťávy, jedné polévkové lžíce jedlé sody a několika plátků citronu.

Následně do připravené lázně namočte své nohy a relaxujte alespoň po dobu deseti až patnácti minut. Na závěr nohy opláchněte obyčejnou vodou a můžete jim případně dopřát další zkrášlovací procedury, jako je ošetření hydratačním krémem či olejem. Po lázni je navíc kůže chodidel krásně měkká, což umožňuje i snadné odstranění suché kůže a mozolů prostřednictvím pemzy či pilníku.

Pravidelná hydratace

Pravidelná hydratace chodidel pomůže snížit tvorbu suché kůže a po každé lázni či peelingu by měla být samozřejmostí. Nejlepší je využívat přírodní produkty, například oleje či krémy bez obsahu chemických látek. K vhodným produktům patří kokosový olej, aloe vera, lanolin či vazelína.

Hitem poslední doby je spaní ve speciálních zvlhčovacích ponožkách, které působí během vašeho spánku. Tyto ponožky mají gelový potah, který obsahuje přírodní oleje a vitamíny, které pomáhají hydratovat a zjemňovat suchou pokožku na nohou.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]