Správná technika mytí rukou je v této době nezbytná

Až donedávna jste si jistě mysleli, že na mytí rukou není nic složitého a že to zvládne každé malé dítě. V souvislosti s epidemií koronaviru se začala této samozřejmé činnosti ale věnovat mnohem větší pozornost, neboť se jedná o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se před případnou nákazou lze chránit.

Na internetu i v televizi se tak začaly objevovat nejrůznější rady a návody, jak bychom si vlastně správně ruce měli mýt. Problém spočívá v tom, že většina lidí si své ruce obvykle myje příliš rychle, s nedostatečným množstvím mýdla a nevěnují pozornost některým částem rukou. Zde pro vás máme malý přehled těch nejdůležitějších a lékařsky schválených informací.

Správný postup pro mytí rukou

Pokud se budete řídit následujícími radami, vaše ruce budou zcela čisté. Prvním krokem je navlhčení rukou až k zápěstí čistou tekoucí vodou, na teplotě vody nezáleží. Následně vypněte vodu a naneste velké množství mýdla. Následně mýdlo důkladně rozetřete po celých rukou. Od zápěstí až po konečky prstů, nezapomeňte při tom na hřbet rukou či prostor pod nehty. Právě tato místa totiž patří mezi ta, kterým lidé obvykle nevěnují dostatečnou pozornost, a nejrůznější choroboplodné zárodky tak na nich mohou zůstat.

Ruce si takto drhněte nejméně po dobu dvaceti sekund. Pokud se vám to zdá dlouho, vzpomeňte si na lékaře. Například chirurgové si musí před každou operací mýt ruce pět minut, používat kartáč pod nehty a velmi silné mýdlo, zároveň si ruce myjí až k loktům. Poté ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Posledním krokem je osušení rukou čistým papírovým ručníkem, sušičem rukou nebo je nechte uschnout na vzduchu. Rozhodně se nedoporučuje, především na veřejných toaletách, používat látkové ručníky. Ve vlhkých ručnících se totiž nejrůznějším bakteriím také velmi dobře daří.

Situace, kdy je nutné si ruce takto důkladně umýt

Pokud trochu tápete, kdy byste si ruce takovýmto způsobem měli umýt, tak věřte, že téměř pokaždé. Typickými situacemi, které to vyžadují, jsou například příprava a vaření jídla. Udržování čistých rukou a čištění povrchů pro přípravu jídla, jako jsou kuchyňské desky a pulty či prkénka, by mělo být samozřejmostí. Další situací, kdy si ruce vyplatí umýt, je před vlastní konzumací jídla, neboť z rukou se případné choroboplodné zárodky mohou snadno dostat do úst. Mezi další situace vyžadující důkladné mytí rukou patří vynášení odpadků, kontakt se zvířetem či jeho krmivem, použití toalety či výměna plínek u dítěte, před ošetřením zranění či řezné rány, po příchodu zvenku.

Na co si dát pozor

Mnoho lidí se dopouští chyby při používání veřejných toalet například v restauracích či obchodních centrech. Ruce si sice důkladně umyjí, ale čistýma rukama se poté dotknou vodovodní baterie, když zavírají vodu, či kliky dveří, když opuštějí prostor toalet. Některá zařízení jsou vybavena samovolným spouštěním a vypínáním vody či dveřmi na fotobuňku. Pokud tomu ale tak není, vždy k zavírání vody a otevírání dveří použijte papírový kapesník, který následně vyhodíte.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]