Zajímavá fakta o mužském semeni, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli

Fotografie: Freepik

Spermie je buňka, která je nezbytná k početí nového života. Podle biologů musí překonat vojenskou překážkovou dráhu, aby mohla doplavat ke svému cíli, potvrzuje lékař Joseph Brito.

Podle světové zdravotnické organizace muži produkují 39 až 929 milionů jednobuněčných „pulců“ při jediné ejakulaci. Pokud seřadíte všechny spermie z jedné ejakulace, vznikne linie dlouhá v průměru 10 kilometrů. Podle vědců ze Stanfordu mají nejaktivnější sperma Skoti, následují Turci, Fini, Francouzi a Dáni. Vnější použití je dokonce mnohamilionovým obchodem. Cena 50 gramové nádoby se spermatem na obličej se pohybuje od 200 do 1000 amerických dolarů.

Fotografie: Pixabay

Co vše spermie obsahují

Samotné spermie se skládají ze dvou částí. První částí je hlavička, která obsahuje 23 chromozomů, krk a ocas, se kterým pohybují. Více než 80 % z nich je ale nefunkčních. Existují dokonce i spermie, které mají dvě hlavičky, některé dva bičíky. K samotnému oplodnění stačí asi 10 milionů spermií, i když se vyloučí podstatně více.

Druhou složkou spermatu je semenná tekutina. Je to chemická ochrana spermií před útokem lokální imunity pochvy. Obsahuje 85-97 % vody a 3-15 % sušiny. Suchý zbytek je 90 % bílkovin a lipidů. Ve spermatu jsou široce zastoupeny biologicky aktivní látky jako enzymy, antaglutininy, hormony, fosfor, vápník, hořčík, draslík, sodík, chlor a řadu dalších prvků.

Rychlost hbitých pulců

Během ejakulace dosahují spermie rychlosti 70 km/h. Máme zažitou představu, že všichni plují v davu k vajíčku, ale pravdou je, že někteří se pohybují rovně mimo vajíčko, jiní v kruhu a další vůbec. Biologové rádi vtipkují, že trasa spermií je spíše vojenskou překážkovou dráhou než dálničním závodem. Ve skutečnosti jsou to svaly dělohy, která provádí většinu motorické práce na začátku.

Fotografie: Pixabay

Rychlost spermatu je neuvěřitelně vysoká, ale není stejná jako při ejakulaci. Pokud jde o proniknutí do vajíčka, v ženském těle doslova exploduje hormon progesteron. Jakmile jeden z vítězů závodu prorazí ochrannou membránu vajíčka, zablokuje se průchod dalším spermiím. Pokud ale do vajíčka pronikne více spermií, mohou nakonec vajíčko oplodnit.

Nekonečný proces

Počet vajíček je u ženy omezený. Během puberty je jich asi 500 tisíc a s každým měsíčním cyklem počet klesá v průměru o tisíc. U mužů je všechno jinak. Produkce spermií je nekonečný proces, ale kvalita a pohyblivost věkem klesá. Vědci z Princetonu navíc zjistili, že lze tuto skutečnost ovlivnit i správným výběrem prádla. Čím těsnější je spodní prádlo, tím vyšší teplota je uvnitř kalhot, což je pro spermie destruktivní.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]