Špatný krevní oběh může tělo nenávratně poškodit. Pozornost by měl každý věnovat jasným příčinám

Fotografie: Depositphotos

Stav krevního oběhu je důležitý pro celkové zdraví. Bohužel si jej často poškozujeme sami našimi zvyky. Je tedy nutné hlídat si rizikové faktory, které způsobují špatný krevní oběh.

Správný krevní oběh v cévách je životně důležitý pro celkové zdraví z jednoho dobrého důvodu. Jak krev cirkuluje, přenáší kyslík a živiny do buněk těla a odstraňuje oxid uhličitý a odpadní produkty buněčného metabolismu. Poté je oxid uhličitý vylučován z plic, zatímco nepotřebné toxiny a škodlivé látky jsou odbourávány především játry, zatímco ostatní jsou vylučovány ledvinami. Ke správnému krevnímu oběhu si můžeme pomoci především tím, že se vyhneme příčinám jeho poškození, říká lékařka Angelica Balingit.

Špatný krevní oběh

Špatný krevní oběh je patologický problém, který významně ovlivňuje zdraví organismu a může být lokální, postihuje pouze určitou oblast těla, nebo generalizovaný, tedy zasahuje celé tělo. Příčiny špatného krevního oběhu jsou různé. Zde jsou některé z nich, kterým byste měli věnovat zvýšenou pozornost.

Poruchy krevního tlaku

Krevní tlak je tlak krve na stěny krevních cév. Měří se speciálními přístroji zvanými tlakoměry a má systolickou složku, která odpovídá kontrakci srdeční pumpy, a diastolickou složku, která odpovídá diastolické fázi funkce srdce. Při hypertenzi se krevní tlak zvyšuje, což způsobuje poškození stěn tepen a narušení průtoku krve v nich. Při hypotenzi je krevní tlak tak nízký, že krev nemá sílu volně cirkulovat a oběh je narušen.

Potíže s funkcí srdce

U mnoha srdečních chorob je síla, kterou srdce pumpuje krev do periferie, nedostatečná, což má za následek snížený průtok a přívod kyslíku do periferie. Typickými představiteli srdečních potíží jsou srdeční selhání a infarkt myokardu.

Fotografie: Depositphotos

Krvácení snižuje cirkulaci krve

Krev tvoří 7 % hmotnosti lidského těla, a proto má průměrný dospělý člověk celkový objem krve kolem 5 litrů. V krvácivých situacích, které nemusí být pacientovi při krvácení hned patrné, například při krvácení do vnitřních orgánů, dochází ke snížení množství krve cirkulující v těle a tím k narušení nepřerušeného oběhu.

Tvorba nebezpečných sraženin

V případě krevních sraženin vzniká trombus, který ucpe cévu, a proto není daná oblast řádně prokrvena. V závislosti na místě vzniku trombu vzniká odpovídající nedostatek příjmu živin a kyslíku do konkrétního orgánu. Při ucpání mozkové cévy tedy dochází k cévní mozkové příhodě.

Žilní onemocnění blokující průtok krve

Žilní onemocnění je způsobeno zkroucenými a zvětšenými žilami. V poškozených žilách se hromadí krev a cirkulace je zablokovaná. Sedavý způsob života, obezita, kouření jsou důležité predisponující faktory, kterým je potřeba se za každou cenu vyhnout, aby byl zajištěn hladký průtok krve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]