Špatné trávení nemusí způsobovat jen lepek. Řešte příčinu, nikoliv následky

Fotografie: Pixabay

Lepek se v posledních letech označuje za nepřítele číslo jedna a mouka je díky tomu přezdívána „bílý zabiják“. Je to skutečně tak vážné nebo jak je možné, že přibývá těch, kterým lepek nedělá dobře a kteří dobrovolně volí život bez potravin s lepkem?

Nepříjemné projevy

A nemluvíme přímo o těch, kterým je celiakie, tedy nesnášenlivost lepku, diagnostikována. Ale spíše se bavíme o lidech, kteří po konzumaci lepku pociťují nepříjemné příznaky jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem, zácpa, bolesti hlavy, kožní vyrážky, křeče, únava i deprese. Jíst bezlepkové potraviny se tedy pro ně zdá být zdravější, protože se tak vyhnou i řadě potravin, které by pro ně jinak byly zbytečným lákadlem (sušenky, instantní jídla v prášku apod.). Díky tomu řada lidí shodí i nějaká přebytečná kila a nový životní styl si tedy logicky nemohou vynachválit.

Je lepek skutečně nepřítel?

Jenže podle některých odborníků je takovéto řešení potíží vlastně jen odkládáním problému, který se ale nijak neřeší a může kdykoliv opět propuknout v plné síle. Pokud nejste na lepek alergičtí, a přesto jej nemůžete jíst, aniž byste měli potíže, pravděpodobně se vám tím vaše tělo snaží signalizovat, že je někde problém. Pouhým vynecháním problematických potravin si zaděláváme na vážnější zdravotní potíže, protože neřešíme příčinu, ale pouze zahlazujeme nepříjemné následky.

Lepek totiž sice je na trávení náročnější, ale zdravá střeva by si s ním měla bez potíží poradit. Ostatně tak to dělali i naši předci. Pro naše rodiče a prarodiče bylo přeci naprosto běžné konzumovat pečivo a výrobky z mouky v poměrně vysoké míře. Chyba tedy nejspíš nebude jen v samotném lepku, ale naše střeva jednoduše nezvládají to, co by měly, a to je problém, na který bychom se měli primárně zaměřit.

Na vině je celý způsob našeho stravování

Problémy s trávením jsou zřídkakdy vyvolány samotným lepkem, ale mnohem častěji jde o důsledek dlouhodobé konzumace průmyslově zpracovaných potravin, které jsou plné barviv, umělých sladidel, dochucovadel a další chemie. Asi nikoho nepřekvapí, že to negativně ovlivňuje stav našich střev. Podobně pak působí přemíra rafinovaného cukru, bílé mouky, alkoholu a silných stimulantů či léků. Chyba tedy není v jediném výrobku či produktu, ale v celém našem stravování jako celku.

Co tedy lze doporučit, aby naše trávení fungovalo správně?

  • Jezte kvalitní potraviny, ne průmyslově zpracované produkty.
  • Snižte konzumaci problematických potravin (cukr, alkohol, káva, nadbytek lepku apod.)
  • Jezte v klidu a jídlo řádně rozkousejte. Jezte pomalu a soustředěně.
  • Dejte tělu čas na trávení jídla. Dopřejte si raději tři větší porce než šest menších, aby si žaludek a střeva mohly odpočinout.
  • Nevrhejte se do radikálních detoxikačních procesů, které zbytečně matou vaše trávení.
  • Používejte vhodné koření a bylinky jako kmín, fenykl, anýz, kurkuma či bazalka, které podporují správné trávení.

Jakmile se vaše trávení opět dostane do formy, uvidíte, že problémy samy zmizí.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]