Spánková paralýza: Děsivá porucha spánku, kterou když někdo zažije, tak na ni do konce života nezapomene

Fotografie: Depositphotos

Ti, kdo spánkovou paralýzu zažili, ji popisují jako pocit, že se nemohou hýbat, a přitom si zachovávají všechny smysly. Zní to opravdu děsivě.

Spánková paralýza je porucha spánku, která byla v minulosti ve všech kulturách připisována přítomnosti démonů a dalších temných nočních tvorů. Spánková paralýza je sice velmi nepříjemná a děsivá, ale určitě za ní nestojí žádné nadpřirozené bytosti nahánějící hrůzu. Příznaky spánkové paralýzy se u každého člověka liší svou povahou a pochopitelně také intenzitou, říká lékař Raj Dasgupta.

Neschopnost se pohnout

Společným jmenovatelem spánkové paralýzy u všech osob je neschopnost se hýbat. Dalším společným jevem je pocit strachu a plné vědomí. Vědci, kteří zkoumají spánek, si myslí, že spánková paralýza je známkou toho, že přechod z jedné fáze spánku do druhé není hladký. Jen v několika málo případech byla spánková paralýza spojená s psychiatrickou poruchou.

Spánkový paralýza se projevuje při přechodu ze stadia spánku do stadia vědomí. Během tohoto přechodu není osoba schopna pohybu nebo promluvit. Tento nezvyklý jev může trvat pouhých několik sekund, ale také klidně několik dlouhých minut. Někteří lidé kromě strachu a stísněného pocitu mají tlak na hrudníku nebo mají pocit, jako by se topili. Rozhodně to není vůbec příjemné.

Dělí se na dva typy

Spánková paralýza se dělí na dva typy podle doby, kdy k ní dochází. Prvním typem je hypnotická spánková paralýza. Ta se projevuje přechodem ze stadia vědomí do stadia spánku. Druhý typ je paralýza, která se projevuje při probuzení, tedy ve chvíli, kdy přecházíme ze stadia spánku do stadia vědomí. Bohužel je spánková paralýza častější, než byste možná očekávali.

Fotografie: Freepik

Podle odborníků se tato spánková ataka vyskytuje až u 40 % běžné populace. Přitom nejdříve se lidé se spánkovou paralýzou setkávají v dospívání. A jaké faktory jsou s touto poruchou spánku spojované? Jde o nedostatek spánku, nepravidelný spánkový režim, zvýšený stres, jiné poruchy spánky, jako je například narkolepsie, nebo užívání drog.

Mohou se objevit halucinace

Často je stav spánkové paralýzy doprovázený také různými halucinacemi. Funkce mozku jsou v tu chvíli omezené a opožděné. Nutno říci, že spánková paralýza je sice pro osobu, která ji pociťuje, opravdu děsivá, ale v žádném případě není nikterak nebezpečná. Její důsledky však mají na člověka velký vliv. Pokud se tedy vlivem spánkové paralýzy necítíte dobře, řešte to.

Není ostuda zajít své stavy zkonzultovat s psychologem nebo psychiatrem. Lékař vám pomůže, aby váš spánek byl opět kvalitní. Z důvodu strachu z usnutí a následných halucinací byste mohli trpět nedostatkem kvalitního spánku. Pak byste byli nejen nesoustředění a podráždění, ale tento fakt by se mohlo projevit také na vašem celkovém zdraví. Kvalitní spánek je totiž opravdu důležitý.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]