Skvrny na bělmu mohou ukazovat na zdravotní problémy

Bělmo zdravého člověka je standardně bílého zbarvení. Pokud se v oku vyskytnou červené skvrny, může to znamenat to, že dotyčnému popraskaly jemné vlásečnice v oblasti bělma. K tomuto může docházet zcela samovolně, pokud je oko více namáháno, nebo i vlivem různých nemocí. Rozhodně tento stav není život ohrožující a netřeba panikařit.

Jaké jsou příčiny červených skvrn v oku?

Mezi základní příčiny popraskaných žilek v oku můžeme zařadit:

  • zvýšený krevní tlak
  • zdvihání těžkých břemen
  • užívání léků na ředění krve
  • onemocnění štítné žlázy

Jaké jsou další příčiny?

K popraskání žilek v oku dochází také často v souvislosti s proběhlým porodem u rodiček, dále při dlouhodobém dívání se do počítače, při častém užívání kontaktních čoček, u zánětu spojivek, při spánkovém deficitu, či kouření.

Lékař vysvětluje mechanismus vzniku

Spojivka je bohatě pokryta množstvím malých krevních cév. Někdy dojde k tomu, že se tyto cévy jakoby zlomí a dojde ke krvácení, které způsobí červené zbarvení v bělmu. Ruptura těchto cévek může nastat v těchto momentech: při kašlání, kýchání, zvracení, zácpě, náhlým zvýšením krevního tlaku, či intenzivní fyzickou námahou.

Často ke krvácení ve spojivce dochází i po operacích očí. Prasklé žilky v oku může také způsobit jakékoliv mechanické poranění oka, nebo poranění lebky. Časté jsou krevní sraženiny patrné v očích diabetiků, nebo lidí, co se léčí s hypertenzí. Náchylnější k popraskání žilek v oku jsou i starší lidé, nebo ti, co nosí kontaktní čočky.

Jak popraskané žilky řešit?

Vhodné je při popraskání žilek v oku svému tělu dopřát klid, dostatek vitamínů, především pak vitamínu C a vitamínu P – ruthinu. Možné je používat i různé zvlhčující oční kapky, nebo gely, které podpoří hojení popraskaných žilek. Dobré je se na nějaký čas vyvarovat dlouhému sledování obrazovky počítače, nebo televize.

Červené skvrny v oku by se měly samovolně zhojit zhruba do dvou až třech týdnů. Pokud se tak nestane, doporučuje se navštívit oftalmologa, který vás vyšetří speciálními přístroji, změří nitrooční tlak a případně předepíše léky.

Oko nejen brána do duše, ale i indikátor zdraví

Oči o mnohém napoví. Nejen, že je používáme k tomu, abychom vnímali svět kolem nás pomocí zraku, jsou i komunikačním prostředkem s ostatními lidmi a značným indikátorem zdraví dotyčného jedince. Vzhled a barva očí dokáže říct více, než si myslíte. Zdravé oči by měly mít bílé bělmo a neměli byste v nich spatřovat žádné anomálie. Pokud máte špatný zrak a trpíte krátkozrakostí (horší vidění do dálky), nebo dalekozrakostí (horší vidění na blízko), je nutné se nechat vyšetřit lékařem a nosit brýle, nebo čočky, aby oči nebyly namáhané více, než je zdrávo, což může také způsobovat častější praskání žilek v oku. Pečujte o své oči zodpovědně.

Fotografie: Shutterstock

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]