Šediny dávají sbohem: Pšeničná tráva nebo kuchyňská cibule vlasům vrátí jejich původní šmrnc

Fotografie: Ezarate / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Šediny jsou vyvolány stárnutím, genetikou, zdravotním stavem i některými životními návyky. Jejich vzniku však lze do jisté míry předcházet.

Šedivé vlasy jsou často způsobeny stárnutím, to však není jediný důvod, proč vlasy ztrácejí svou přirozenou barvu. V mnoha případech lze vznik šedin omezit, nebo dokonce vlasům jejich barvu i navrátit. Pomoci vám v tom mohou změny životního stylu i některé prostředky domácí léčby, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Proč vlastně vlasy šednou

Šednutí vlasů je přirozený proces stárnutí, kdy pigmentové buňky vlasového folikulu postupně ztrácí schopnost produkce melaninu, který dává vlasům barvu. Ke vzniku šedin však přispívá i celá řada dalších faktorů, jako je genetika, stres, nedostatek vitamínů a minerálů, kouření, nadměrné vystavení slunci nebo používání agresivních chemikálií na vlasy.

Zcela se vyhnout šedivění vlasů není možné

Pokud jsou šediny podmíněny věkem, stresem, kouřením nebo geneticky, nelze bohužel změně barvy nijak zabránit, ani ji trvale zvrátit. Je-li však na vině nějaké onemocnění, je velká šance, že když se vyléčí, zastaví se i proces šedivění vlasů, v některých případech se může dokonce i navrátit původní barva.

Například pokud šedivění způsobuje problém se štítnou žlázou, může po léčbě hormonální terapií dojít k opětovné pigmentaci. Pozitivní vliv může mít i užívání vitamínu B-12 a některé domácí prostředky.

krájená cibule
Fotografie: Pixabay

Vznik šedin může zpomalit šťáva z pšeničné trávy i cibule

Jediným způsobem, jak se šedin zaručeně a rychle zbavit, je vlasy obarvit. Toto řešení však není pro každého vhodné nebo žádoucí. Vyzkoušet můžete i několik různých domácích metod.

Šťáva z pšeničné trávy

Stačí vypít denně sklenici šťávy z pšeničné trávy a brzy zaznamenáte rozdíl. Obsahuje vitamíny a minerály, které podporují růst vlasů a zlepšují jejich kvalitu. Šťáva z pšeničné trávy může také pomoci přirozeně ztmavit vlasy a snížit jejich vypadávání. Neexistují sice žádné studie, jež by přímo potvrdily schopnost pšeničné trávy zabránit vzniku šedin, ale tvrdí se, že konzumace těchto šťáv může pomoci vlasy posílit a zlepšit jejich celkovou kvalitu, což může vést k menšímu počtu šedivých vlasů.

Cibulová šťáva

Cibule obsahuje enzymy, které pomáhají v boji proti volným radikálům a podporují produkci melaninu. Cibulovou šťávu naneste na vlasy a nechte asi 30 minut působit, poté důkladně opláchněte. Cibulovou šťávu můžete na vlasy aplikovat 3krát týdně.

Kokosový olej a citron

Smíchejte kokosový olej a čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a vzniklou směs aplikujte na vlasy. Tento přírodní kondicionér pomáhá v boji proti šedivým vlasům a zlepšuje jejich kvalitu a vzhled.

Henna

Henna je přírodní barvivo, které můžete použít k barvení vlasů místo chemických barev. Používá se již po staletí a neobsahuje žádné škodliviny. Henna navíc obsahuje vitamín E, který vlasy posiluje a zjemňuje.

Návyky, které urychlují šedivění vlasů

Šedivění vlasů je také často způsobeno škodlivými návyky. Pokud se jim vyhnete, můžete šedivění vlasů oddálit: 

  • Přemíra stresu: Stresové hormony mohou narušit tvorbu melaninu ve vlasových folikulech. Osvojte si strategie zvládání stresu, jako jsou dýchací techniky, meditace či jóga.
  • Kouření: Přestat kouřit sice může být obtížné, ale stojí to za to. A to nejen kvůli vlasům, ale i celkovému zdraví.
  • Obezita: Kilogramy navíc škodí celému tělu, včetně vlasů. Snažte se udržovat svou hmotnost v normě.
  • Chemikálie: Snažte se nevystavovat chemickým látkám a znečištění.
  • Přehnané slunění: V letních měsících je vhodné chránit vlasy před sluncem nošením klobouků a šátků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]